'Sadece insanları değil insan onurunu da öldürdüler'

KİNCİ Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen ve 8 bin 372 Boşnak çocuk, genç ve yaşlının katledildiği Srebrenitsa'daki soykırımın 20. yılında düzenlenen anma töreninde konuşan Başbakan Davutoğlu, "8 bin kardeşimizi öldürenler hepimizi öldürdüler. Bu olaya farklı yaklaşımlar var. Ne olursa olsun bir insanı öldüren insanlığı öldürmüştür." dedi.

11 Temmuz 2015 Cumartesi, 15:27
Abone Ol google-news

"Boşnak Müslümanları öldürenler sadece insanları değil insan onurunu da öldürdüler. Buraya sadece 8 bin kurbanı anmak için değil, tüm insanlığı temsil ettiğimiz için gelmeliyiz. 8 bin kardeşimizi öldürenler hepimizi öldürdüler. Bu olaya farklı yaklaşımlar var. Ne olursa olsun bir insanı öldüren insanlığı öldürmüştür. Bu işin bir de siyasi boyutu var. Uluslararası topluluklar bu olayları engelleyemedi. Siyasiler, liderler, aydınlar eğer bir arada durmazsak yine aynı şeyler yaşanabilir. Ama bir arada olursak soykırımlar yaşanmaz.

Bu kurbanların ailelerinin burada olması şunu gösteriyor; onlar bir arada olunmasını istiyorlar. Burada yaşananları unutmamalıyız. Bir kin, nefret kültürü gelişmesini önlemeliyiz. Bu olayların tekrarlanmaması için barış ruhunu yaratmalıyız. Hepimizin Bosna Hersek’i desteklemesi gerekiyor. Burada ailelerini kaybedenlerin acılarını paylaşıyoruz. İnsan onurunu savunursak böyle soykırımlar tekrar yaşanmaz. Türkiye her zaman Bosna’nın yanında olacaktır."