Şahika Ercümen korku dolu anları anlattı

Antalya'da kendisine ait 91 metrelik dünya rekorunu 100 metreye çıkarmak isteyen serbest dalış dünya rekortmeni Şahika Ercümen, yüzeye yaklaştığı sırada fenalaşınca 'acil durum protokolu' uygulanarak tekneye alındı.

25 Ekim 2015 Pazar, 15:33
Abone Ol google-news
<video:394515>

 

Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılında şehitlere ithafen kendisine ait 91 metrelik rekoru kırmak için Antalya'nın Kaş İlçesi'ne gelen Şahika Ercümen, kendisini Çukurbağ Yarımadası, Hidayet Koyu'nda bekleyen ekibiyle saat 09.00'da buluştu. Koy çevresinde Sahil Güvenlik ekibi güvenlik önlemi alırken, bazı tekneler de motorlarını kapattı. Antrenörü ile birlikte nefes egzersizleri yapan Ercümen, saat 10.15'teki rekor denemesi için yarım saat önceden suya girdi. Suda da nefes egzersizleri yapan milli sporcu, Dünya Sualtı Akticiteleri Konfedarasyon (CMAS) Başkan Yardımcısı Xavier Duran Soler ve Rus Hakem Rus Igor Orel gözetiminde suya daldı.

Yaklaşık 3 dakika sürmesi beklenen dalışta 100 metreye sorunsuz inen Şahika Ercümen, yüzeye yaklaştığı sırada fenalaştı. Bunun üzerine 'acil durum protokolunu' uygulayan ekip, yüzeye 10 metre kala Ercümen'e müdahale etti. Tekneye alınan Ercümen'i ayıltmak için zamanla yarışan sağlık ekibi ve teknedekiler, milli sporcunun kendine gelmesi üzerine rahat nefes aldı.

Dalış ekibi, sağlık ekibinin moral alkışının ardından ayağa kalkan Ercümen, teknenin kamarasına girdi. Oksijensizlikten kaynaklanan sığ su bayılması geçiren Şahika Ercümen'in tekrar dalmak istediği, ancak doktorların izin vermediği belirtildi. Serbest dalış milli takım antrenörü Evren Orhon, şöyle dedi:

"Serbest dalışta karşılaştığımız bir durum, heyecandan kaynaklandığını düşünüyoruz. Çünkü geçen hafta antrenmanda bu metrenin fazlasını gördü. Çok stresli ortam nedeniyle heyecandan nabzının arttığını düşünüyoruz. Sağlık durumu iyi, hastanede muayenesi olacak. Aksi bir durum görülmezse, kurallar gereği yarın ve sonraki gün denemesinin bir sakıncası yok."

Yarım saat teknede dinlenen Şahika Ercümen, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye götürüldü.

Encümen: "Sağlığım çok yerinde"

Geçirdiği fenalıktan kısa süre sonra kendine gelen Ercümen, "Aslında antrenmanlarda çok rahat inebildiğimiz bir derinlikti. Dünya rekoru 91 metreyle yine bize ait. Biz de bu rekoru artırmak için her sene 1-2 rakam artırıyorduk. Bu sene Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yılı olduğu için şehitlerimize de ithafen bu dereceleri yakalarken 'neden 100 metre olmasın' dedik. Antrenmanlarımızı buna göre planladık. Antrenamlanarda 100 metrenin üstüne birçok defa çıktık. Bu metrelerde artık bizim performansımızın çok altında kaldığı için hedefimizi 100 metre olarak koyduk. Fakat bugün çok büyük bir talihsizlik oldu. Hiç hesapta olmayan, dalış hayatımda ilk defa bir baygınlık geliyor. Dalış sürem de olması gerekenin 20 saniye üzerinde. Orada 100 metre derinliğe, aşağıya indik. İnişimde her şey normaldi. Hatta çok rahat bir dalış yaptım. Çok daha derine inebilecek kadar kendimi rahat hissettim. Fakat çıkarken son 15 metrede bir bilinç kaybı yaşadım. Bunun en büyük sebebi heyecan dalış süremin 20 saniye fazla olmasıydı. Bu performansımı çok ciddi bir şekilde etkiledi. Çıkınca bir baygınlık yaşadım. Rekor geçersiz. Hala 91 metrelik rekor bizde. Tabi böyle olduğu için çok üzgünüm. Destekleyen çok fazla insan var." şeklinde açıklama yaptı.

Encümen, kendisine destek olanların en büyük tesellisi olduğunu söyledi. Sağlık durumu hakkında bilgi veren milli sporcu, "Bu bizim yaptığımız sporda olası bir şey. Sığ su bayılması dediğimiz olay, çok uzun süre nefes tuttuğumuz için baygınlık yaşanabiliyor. Derin dalış hayatımda ilk kez başıma geliyor. Sağlığım çok yerinde, böyle durumlar olabilir." ifadelerini kullandı. Ercümen, en kısa sürede yeni rekorlara imza atmak istediğini belirtti.

Şahika Ercümen, en erken 27 Ekim'de dalış yapabilecek. Uluslararası gözlemcilerin de içinde yer aldığı hakem heyeti, 3 gün boyunca rekor denemesinin tekrarlamasına imkan tanıyor.