Salda’ya dokunma!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Salda Gölü çevresinde yaklaşık 300 bin metrekarelik alana Millet Bahçesi yapılacağını açıklamasına büyük tepki var. Kurum’a meslek odaları ve sosyal medyadan da yurttaşlar tepki gösterip Salda Gölü’nün olduğu gibi kalmasını istedi.

02 Şubat 2019 Cumartesi, 21:08
Abone Ol google-news

<haber-dikey:1227672>

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önceki gün, “Biz burayı Cumhurbaşkanlığımızın dün açıkladığı manifesto çerçevesinde çevreyi korumak adına, şehirlerimizi korumak adına özel çevre koruma bölgesi ilan edeceğiz. Bu ilan çerçevesinde, bulunduğumuz yaklaşık 300 bin metrekarelik alanda Salda Millet Bahçesi yapacağız” ifadelerini kullandı.

‘ŞİMDİ BİLE YOĞUN KULLANIMLI’
Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, Salda Gölü’nün korunması gereken bir alan olduğunu belirterek, Millet Bahçesi yapıldığında bunun pek mümkün olamayacağını söyledi. Oruçkaptan, “Anladığım kadarıyla bakanlıkların turizm hedefli projeleri var. Bunu da Millet Bahçesi adı altında değerlendirmek istiyorlar. Millet Bahçesi’nin kriterleri ortada yok. Piyasası yok yönetmeliği yok. Millet Bahçesi’nde ne olacak ne olmayacak belli olmadığı için Millet Bahçesi ilan edilen birçok yer aslında kent parkı, bahçe değil. Bahçe özellikleri çok farklı bir şey. Oda olarak bir çalıştay yaptık. Nasıl olması gerektiği ile ilgili açıklama yaptık. Bahçe özelliği taşıması lazım, çok fazla yeşil alan olmalı. Salda Gölü bir tabiat parkı” dedi. Oruçkaptan Millet Bahçeleri’ni TOKİ’nin yaptığına değinerek şöyle devam etti: “TOKİ Türkiye’de inşaat sektörünün kalitesiz ve betona dönmesinin en büyük sebeplerinden birisi. Millet Bahçesi ilan edilen yerlerin daha sonra neye dönüştürüleceğini de çok bilmiyoruz. Bu kararı doğru bulmuyoruz. Dünyada nadir görülen bir yer olan Salda Gölü korunmaya alınmalı. Çevresinde çok özel bir bitki dokusu var. Şu anki haliyle bile çok yoğun kullanımlı. Millet Bahçesi olamaz. Uygulamaya konulursa yasal yoldan tepkimizi koyarız.”

‘DOĞA HARİKASI KORUNMALI’
Çevre Mühendisleri Odası 2. Başkanı Zeyneti Bayrı Ünal, “Salda Gölü özellikli ve doğal olarak korunması geren bir alan. Şimdiki haliyle son derece temiz kalmış bir göl. Doğal peyzajı eşsiz bir alana insan eliyle Millet Bahçesi adı altında dokunulması hiç anlamlı değil. Kent merkezine olan mesafesini dikkate aldığımızda kent parkı olabilecek bir alan değil. Doğal tabiat alanıdır. Bu haliyle kalması ve korunması son derece önemli. Kent nüfusunun ulaşımı açısından uzun mesafede olan bir alan, buraya değil park yapmak, olduğu gibi doğa harikası ve korunması gereken bir alan” diye konuştu.

‘YASAL OLARAK MÜMKÜN DEĞİL’
Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Orhan Sarıaltun, “Son derece yanlış. Doğal halinin koruması gereken bir alandan bahsediyoruz. Herhangi bir kent bahçesi değil burası. Doğal güzelliğiyle öne çıkmış bir bölgeden bahsediyoruz. Dolayısıyla buranın Millet Bahçesi gibi bir düzenlemeye tabi olması buranın kentsel bir alan gibi görülüyor olduğunu gösterir. Zaten böylesi bir şey yapılabilmesi için oranın statüsünün değiştirilmesi gerekir. Yani yasal olarak da mümkün değil. Yasal olarak koruma kararları olan bir alanda park düzenlemesi kesinlikle yapılamaz. Park düzenlemesi demek oranın doğal dokusuna dokunulacağını gösterir. Kesinlikle doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.