Sanal gerçeklik gözlüklerine koku desteği geliyor!

VAQSO VR isimli yeni bir cihaz sayesinde bazı sanal gerçeklik gözlüklerine koku desteği geliyor. Bu ilginç ürünün detayları sizlerle.

24 Ocak 2017 Salı, 13:29
Abone Ol google-news

Japonya ilginç bir teknolojik ürünle karşımıza çıkmayı başardı. CNET’in haberine göre Japonya merkezli bir şirket tarafından geliştirilen VAQSO VR isimli ürün ile bazı VR (sanal gerçeklik) gözlüklerine koku desteği geliyor.


Uyumlu cihazlar arasında Oculus Rift, HTC Vive ve PlayStation VR gibi popüler ürünler yer alıyor. Az önce saydığımız gözlüklerin alt kısmına mıknatıs ile yerleştirilecek ürün, uyumlu sahnelerde koku salgılayabilecek. Bu sayede hedeflenen şey, VR yani sanal gerçeklik deneyimini bir üst seviyeye taşımak. Ürünün boyutu ise yaklaşık olarak bir kibrit kutusu kadar.
İddiaya göre ürüne 5 farklı koku eklenebiliyor. Örnek vermek gerekirse bolca çatışmanın olduğu bir FPS oyununda, belirli bir süre ateş ettikten sonra silahlardan çıkan duman ve barut kokusunun bir benzeri, kullanıcılara aktarılabilecek.
Söz konusu ürün henüz satışa çıkmadı ancak geliştirme aşamasında sona yaklaşıldı. Japon medyasında büyük ilgi çeken ürünün 2017 yılı içerisinde satışa çıkması bekleniyor. Fiyat olarak ise henüz bir bilgi yok. Bu ürün hakkında VR teknolojisinin gelişmesi adına son derece önemli bir adım olduğunu söyleyebiliriz.
VR gözlüklerin koku duyusuna hitap etmesi sizce sanal gerçeklik gözlüklerine olan ilgiyi artırabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

HTC marka akıllı saat MWC 2017’de geliyor!