Şanlıurfa'da müşahitler dövülerek toplu oy kullanıldı iddiası

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Şanlıurfa’da müşahitlerin sandıkların olduğu okullara girişinin engellendiğini, sabah erken gidip okullara giren müşahitlerin ise darp edilerek sandık başından uzaklaştırıldıklarını açıkladı.

24 Haziran 2018 Pazar, 11:39
Abone Ol google-news

<video:1007004>

ŞANLIURFA'nın Suruç ilçesinde 1043 nolu sandıkta 'blok oy' kullanıldığı, iki okulda da sandık görevlilerinin darp edildiği ileri sürüldü.

Suruç'taki GAP Anadolu Lisesi'nde iddiaya göre sandık görevlileri kimliği belirsiz kişilerce darp edildi.

Okulda bulunan 1043 nolu sandıkta ise toplu oy kullanıldığı öne sürüldü. Blok oyların kullanıldığı iddia edilen sandığa ait fotoğraf ve görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Öte yandan merkez Haliliye ilçesinin Uluhan Mahallesi'nde de İmam Hatip Ortaokulu'nda darp edildiğini belirten CHP'li sandık görevlileri jandarmaya giderek şikayetçi oldu.

Sandık güvenliği için CHP tarafından Şanlıurfa’da görevlendirilen Emir, müşahitlere yönelik darp ve tehditler nedeniyle, başta Şanlıurfa Merkez’e bağlı Eyyübiye ve Halliye köyleri olmak üzere pek çok köyde müşahitleri geri çekmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Sözcü'ye yaptığı açıklamada Urfa Valisi'yle durumu bizzat görüştüğünü, Vali'nin önlem alacağını söylediğini kaydeden Emir, “Ancak şimdiden sandıklar boşaltılarak, blok oy kullanmaya hazır hale getirildi. Biz tutanakları tuttuk. Gerekli itirazları yapacağız” dedi.

Ümit Özdağ olaya ilişkin  'Şanlıurfa valisi devletin valisi mi partini valisi mi?' diyerek tepki gösterdi.

Olaya ilişkin atılan diğer tweetler ise şu şekilde:

 

ROBOSKİ'DE BASKI İDDİASI

Savaş uçaklarının bombandımanında 28 Aralık 2011’de 19’u çocuk 34 kişinin öldürüldüğü Roboski’den de baskı iddiaları gündeme geldi.

Gazetemize konuşan Veli Encü, “ Köyde 3 okulolmasına karşın sadece 1 okula sandık kuruldu. Gidiş geliş 8 kilometreyi buluyor. Oyumu kullandıktan sonra annemi babamı ve yaşlıları oy kullanmaları için aracımla götürdüm. Bu sırada yanıma gelen Gülyazı Köyü Muhtarı, ‘seninle ilgili şikayetler geliyor’ diyerek askeri yetkilelerin beni burada görmekten rahatsızlık duyduklarını söyledi.

Bunu koruculara da söylemişler.Yakınlarını akrabalarını oy kullanmaya getiren bir sürü insan var. Aynı zamanda 1057 nolu sandıkta müşahitim. Buna rağmen bu durumla karşılaştım. Ferhat Encü’nün kardeşi ve Roboskili aileilerin sözcüsü olmamdan dolayı böyle bir uygulamaya maruz kaldığımı düşünüyorum” dedi.