‘Sarayı kapatıp kaynak yapacağız'

HDP’nin, birlik vurgusunun yapıldığı seçim bildirgesinde, başkanlık yerine demokratik özerklik, asgari ücretin 1800 TL olacağı, seçilme yaşının 18’e indirileceği, 8 Mart’ın resmi tatil olacağı, soykırım için devlet özrü yer aldı.

22 Nisan 2015 Çarşamba, 05:41
Abone Ol google-news


 

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, İstanbul’da Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, 7 Haziran genel seçimleri için partilerinin seçim bildirgesini açıkladılar. Başkanlık sisteminin yerine demokratik özerklik vurgusu ve Türkiye’nin birleştirici gücü olma iddiası yer alan bildirgede, asgari ücretin 1800 TL olacağı, 8 Mart’ın resmi tatil ilan edileceği yönünde başlıklar dikkat çekti.

Sultan’ın kâbusu

Bu bildirgeyle, Türkiye’yi birleştirecek ve değiştirecek gücü ayağa kaldıracaklarını vurgulayan Yüksekdağ, “Bildirgemiz, sultanın kabusu ve bütün Türkiye halklarının hayalidir, inancıdır. Onlar kabus görmeye başladılar. Daha çok kabus görecekler.Bu programı hayata geçirdiğimizde, Türkiye’de her şey çok farklı ve çok güzel olacak” dedi.

Demirtaş ise “Biz bu topraklar üzerinde büyük bir zenginlik ve hazinenin üzerinde oturan yoksullar olmaktan bıktık. Çok dilli kültürlü inançlı yapımızla ve farklılıklarımızla horlanmaktan alay edilmekten usandık.Ve her gün bu ülkede silah sesi, gaz, cop, panzer, TOMA görmekten bıktık usandık. Artık birbirimizden korkmadan, devletten hükümetten korkmadan birbirimize güvenerek inanarak barış içerisinde yaşamak istiyoruz. Biz bütünlüklü, radikal bir sistem değişikliği öneriyoruz. Yepyeni bir Türkiye’yi radikal bir dönüşümle inşa edebiliriz” dedi. Demirtaş ve Yüksekdağ, daha sonra, bildirgede yer alan 12 başlığı sırayla okudular.

8 Mart resmi tatil

Yüksekdağ, “Kadın Bakanlığı kuracağız. Kadınlar tarafından yönetilecek. Her mahallede, 24 saat ücretsiz hizmet verecek kreşler açacağız. 8 Mart’ı kadınlara resmi tatil ilan edeceğiz” diye konuştu.

Gençlere 200 TL

lerek, apolitize edildiği bakanlığı kapatarak, Gençlik Bakanlığı kuracaklarını söyleyen Demirtaş, şöyle devam etti: “15-25 yaş arası tüm gençlere her ay 200 tl iletişim ve ulaşım desteği sağlayacak genç yaşam kartı uygulamasını hayata geçireceğiz. Oy verme yaşını, yani seçme yaşını 16’ya, seçilme yaşını 18’e indireceğiz. Adaletsiz sınav sistemini tümden kaldıracağız. YÖK’ü kapatacağız.” Örtülü ödeneği kaldıracağız” diyen Demirtaş, sağlık hizmetinin de parasız olacağını söyledi.

Silahsız çözüm

Yüksekdağ, “LGBTİ’lerin eşit onurlu yaşam sürdürmelerini sağlayacağız. Yüksekdağ, “Koşullar ne olursa olsun silahsız çözüm ve demokratik siyaseti savunacağız” dedi.

Gıda bankası

Demirtaş, “Her mahallede gıda bankası kuracağız. Her çocuğa ücretsiz gıda paketi. Çocukların çalıştırılmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Savcılık adliye dışına çıkarılacak’

Demirtaş, Adalet Bakanlığı’nın HSYK üzerindeki vesayetine son vereceklerini söyleyerek, “Savcılık ve savcıların çalışma bürolarını adliye dışında oluşturacağız. Cezaevlerinin tamamını sivil denetime açacağız. Hasta tutsakların, derhal hemen HDP iktidara geldiği gün serbest kalmasını sağlayacağız”dedi. MGK, JİTEM, kontrgerilla uygulamalarına son verileceklerini söyleyen Demirtaş “Çocuk cezaevlerini kapatacağız. Vicdani ret hakkı anayasal bir güvence olacak.” dedi.

 

 

Seçim bildirgesinin açıklandığı toplantıda, milletvekili adayları Garo Paylan, Celal Doğan, milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel ile Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya hazır bulundu.

BİLDİRGEDEN...

Elektrik, su ücretsiz

metreküp su, 180 kilovat saat elektrik ücretsiz verilecek. Bütün yoksul ailelere ısınma desteği, mülkü olmayan kiracılara aylık 250 TL kiracı desteği sağlayacağız. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınacak. Kredi kartı faiz oranlarını düşüreceğiz. Hiçbir çılgın projeye izin vermeyeceğiz.

Emekli maaşı 1800 TL

En düşük emekli maaşının 1800 TL olacağını ifade eden Demirtaş, emeklilerden hastane katkı payı alınmayacağını belirtti. Asgari ücret 1800 TL’ye çıkarılacak. Demirtaş, engelleri kaldırma bakanlığı kuracaklarını söyledi. Zorunlu din dersini kaldıracaklarını ifade eden Yüksekdağ, cemevlerinin ‘ibadethane’ olarak tanınacağını söyledi.

Eğitim parasız olacak

Demirtaş, “Eğitim ücretsiz olacak ve her ne ad altında olursa olsun velilerden asla para talep edilmeyecek. Müfredat tekçi, cinsiyetçi, militarist içerikten arındırılacak. 4+4+4 uygulamasına son vereceğiz. Sabahçı öğleci uygulamasına son vereceğiz. Öğlen yemeği ücretsiz olacak. Ataması yapılmayan bütün öğretmenler atanacak” dedi.

35 saat çalışma

Taşeronluk sistemini kademeli olarak ortadan kaldıracaklarını söyleyen Yüksekdağ, “Madenlerde güvenli üretim koşulları sağlanana kadar üretimi durduracağız. Özelleştirme rödovans uygulamasına derhal son verecek. Çalışma süresi 35 saate düşürülecek” dedi. Yüksekdağ hükümetin grev erteleme yetkisinin kaldırılacağını söyledi.

Soykırım için özür

Yüksekdağ, “Tarihte halklara yapılan soykırım ve katliamlar karşısında halklardan devlet adına özür dilenecek. El konulmuş vakıf malları iade edilecek, maddi zararlar tazmin edilecek.” Demirtaş, “Ermenistan üzerinde uygulanan ekonomik ambargoyu kaldıracak Türkiye Ermenistan sınırı koşulsuz olarak açılacaktır” diye konuştu.

Başkanlık sistemi yok

Yüksekdağ, “Bizler Türkiye’nin çok kimlikli kültürlü çok dilli yapısına uygun, insanlık esaslı yeni bir anayasayı hep birlikte yapacağız. Demokratik özerkliği Türkiye’nin her yerinde hayata geçireceğiz. Vali dahil bütün yerel yöneticiler seçimle gelecek. Bizlerin anayasasında başkanlık sistemi asla olmayacak. Seçim barajını kaldıracağız” dedi.

 

Diyanetin makam araçlarını cemevine bağışlayacağız

Yüksekdağ, bir gazetecinin 1800 TL asgari ücretin kaynağını sorması üzerine “Bizlere ait olan, gasp ettikleri kaynağı halkın yararına kullanacağız. İsrafla ve yolsuzlukla mücadele, bütçemizi oluştururken en baştaki dayanağımız olacak. Evlerde siyasetçilerin, çocuklarının para sayma makinelerini, ayakkabı kutularını derdest ederseniz, yolsuzluğa karşı kararlı ve sonuç alıcı bir tutum alırsanız, Türkiye kendisinden kaçırılan çok önemli bir kaynakla buluşur” dedi.

Aksaray’ı kapatarak önemli bir tasarrufu hayata geçireceklerini söyleyen Yüksekdağ, “Günlük elektriği 40 bin lira. Sarayı kapatacağız. En önemlisi, askeri ve güvenlik harcamalarının kısılması. Halkın vergileriyle gaz bombasına harcanan para, bizim okullarda dağıtacağımız sütün, çocuklara vereceğimiz yemeğin tek başına kaynağı olabilir” dedi.

Diyanet kalkacak

Yüksekdağ’ın bildirgedeki kadın başlığını okumasının ardından “inanıyoruz ve bunu başaracağız” sözleri üzerine Demirtaş, “Sayın başkan yanındayız. Sadece birkaç erkek arkadaşta birkaç homurdanma oldu” diye karşılık vermesi salondakileri güldürdü. Yüksekdağ’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kaldıracaklarını söylemesi üzerine Demirtaş, “Diyanet İşleri Başkanı’nın makam aracını ne yapacağız, onu konuşmadık” deyince, Yüksekdağ’dan, “Cemevine bağışlayacağız” yanıtı geldi.

Demirtaş: Barajın altında değiliz

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerin barajı geçip geçmedikleri sorusu üzerine “Barajı rahatlıkla aşabilecek bir motivasyonu yakaladık. Tümüyle barajın çok üstündeyiz demek için henüz erken. Ama barajın altında da değiliz” dedi. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda HDP’nin kaos planı yapacağı yönündeki iddiaları da yalanlayan Demirtaş, “Kaos planımız yok. Saçmalıyorlar gerçekten. Ortamı germek için özel haber yaptırıyorlar. Büyük kalabalıkların AKP politikalarını protesto etmesini kaos yaşayacaklar” diye konuştu.algılıyorlarsa onlar