Sarıduman görevden alınacaktı, istifa etti

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne (ABB) bağlı Halk Ekmek A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Sarıduman’ın istifasının perde arkasında Başkan Mansur Yavaş’ın lehine sonuçlanan Halk Ekmek Genel Kurulu davası olduğu ortaya çıktı.

21 Ağustos 2019 Çarşamba, 19:17
Abone Ol google-news

Yavaş’ın, geçen aylarda Halk Ekmek Yönetim Kurulu’na atadığı isimler Ticaret Sicil Müdürlüğü’nce hukuksuzca onaylanmamış, konu yargıya taşınmıştı. Sarıduman’ın istifasının perde arkasında, mahkemenin Yavaş’ın atadığı genel kurul lehine sonuçlanması ve yaklaşık bir hafta içinde “Sarıduman’ın görevden alınacağının” olduğu ortaya çıktı.

ABB Başkanı Yavaş’ın mazbatasını aldığı günden bu yana belediyede yaşanan “belediye şirketlerindeki yetki krizi” kamuoyunda gündem olmuştu. AKP, belediye şirketlerinlerine yönetici atama yetkisini Yavaş’tan almak istemiş ve şirketlerin yönetim kurullarındaki üyeler de istifa etmekte direnmişti. Belediyenin ekmek şirketi olan Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş.’de de geçen aylarda benzer durum yaşanmış, Yavaş’ın atadığı yönetim kurulu başkanına, Ticaret Sicil Müdürlüğü’nce Belediye Yasası’na aykırı olarak yayımlanan bir genelge gerekçe gösterilerek sicil verilmemiş ve konu geçen haziran ayında yargıya taşınmıştı.
AKP parti kongrelerine, gençlik kolları toplantılarına ve seçim merkezlerine faturasız “Şampiyon Ekmek” gönderdiği ortaya çıkan ve hakkında soruşturma başlatılan Halk Ekmek’in genel müdürü Ahmet Sarıduman ise hakkındaki soruşturmaya karşın aylarca görevinden istifa etmemişti. Sarıduman, önceki gün sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile görevinden istifa ettiğini duyurdu. Sarıduman’ın istifasının ardında ise haziran ayında açılan davanın sonucu olduğu ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, 12. Asliye Ticaret Mahkemesi, Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün ‘tescili ret’ işleminin iptaline ve Yavaş başkanlığında yapılan genel kurulda seçilen isimlerin sicillerinin onaylanmasına karar verdi. Taraflar, temyize gitmediği için karar 15 gün içinde kesinleşecek. 15 günlük süre de bu hafta içinde doluyor. Sarıduman’ın, istifa etmek için bu tarihi seçmesinin perde arkasında da, “bu hafta içinde yeni yönetim kurulunun resmi olarak göreve başlayacak olması ve Sarıduman’ın zaten görevine devam edemeyeceği” olduğu yorumlanıyor. 

Öte yandan, yönetim kurulunun ve Sarıduman’ın istifasında Mansur Yavaş’ın süreç boyunca eski yönetime taviz vermemesi ve Halk Ekmek’e yönelik başlattığı teftişin de etkili olduğu belirtiliyor. Eski yönetim peyderpey istifa edip boşalan yerlere yeni yönetimden oluşan isimler atanana kadar, Yavaş’ın süreci yakından takip edeceği ve denetleyeceği kaydediliyor.