Savcılık, AKP'li Üsküdar Belediyesi için soruşturma izni istedi

Yolsuzluk iddialarıyla gündemden düşmeyen, son dönemde de işten atılan belediye personelinin intiharı ile tartışılan AKP’li Üsküdar Belediyesi için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma izni istedi.

11 Ocak 2020 Cumartesi, 12:08
Abone Ol google-news

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, yolsuzluk iddialarının odağındaki AKP’li Üsküdar Belediyesi için soruşturma izni istedi. Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, soruşturmanın sebebi belediyede 2011-2017 yılları arasında çalışan Veysel Kömürcü'nün gündeme getirdiği yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları. 

İddiaların ardından CHP suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve ilgililer hakkında ‘görevi kötüye kullanma' suçundan işlem yapabilmek için İçişleri Bakanlığı'ndan izin istedi.

İstanbul Üsküdar Belediyesi'nde, Gençlik Akademisi'nin kurucu müdürlüğünü yapan ve 8 yıl belediyede çalışan Veysel Kömürcü (41), yeminli zabıt katibi huzurunda yolsuzlukları tek tek anlatmıştı. Kökürcü, “Benden kimse, ‘Kol kırılır yen içinde kalır’ dememi beklemesin” ifadesini kullanmıştı. Kömürcü şu iddialarda bulunmuştu: 

"BU İŞİN İÇİNDEKİLERİ İSİM İSİM ANLATTIM"

“Belediyede 11 Kasım 2011 tarihinde Gençlik Merkezi'nde Uzman Psikolojik Danışman olarak işe başladım. 2 Temmuz 2019'da başkan Hilmi Türkmen ile 35 dakika görüştüm. Eğitim kurumları ile yapılan ihalelerden ders karşılığıymış gibi gösterilerek 1 milyon 200 bin liralık kısmının 50, 80, 100, 120 bin liralık parçalar halinde nakit olarak nasıl ve kimler üzerinden naylon poşetler içinde alındığını aktardım. Kayıt parası adı altında milyonlarca liranın makbuzsuz toplandığını, bu paraların nereye gittiğinin belli olmadığını, bu işin içindekileri isim isim anlattım. Geri dönüş olmadı.”