Şehit polisler törenle memleketlerine uğurlandı

Şanlıurfa’nın Suriye sınırındaki Ceylanpınar İlçesi’nde dün sabah erken saatte evlerinde uyudukları sırada PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen polis memurları Okan Acar ve Feyyaz Yumuşak için bugün Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’nde tören düzenlendi.

23 Temmuz 2015 Perşembe, 15:57
Abone Ol google-news


Adli Tıp'ta yapılan otopside enselerine sıkılan birer kurşunlarla şehit edilen polisler Okan Acar ve Feyyaz Yumuşak bu sabah tören düzenlendi. Sabah saatlerinde hastane morgundan alınan şehit polislerin ay- yıldızlı bayrağa sarılı tabutları, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü bahçesine getirildi. Kente gelen şehit polislerin güçlükle ayakta duran gözü yaşlı yakınları, törene katılan İçişleri Bakanı Sabahattin Öztürk ve diğer yetkililer tarafından teselli edilmeye çalışıldı.

Törende ilk konuşmayı yapan Şanlıurfa Emniyet Müdürü Eyyüp Pınarbaşı, polislerin istirahatli oldukları sırada şehit edildiğini söyledi. Saldırıyı gerçekleştiren PKK'lılar ve diğer şer odakları ile mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

KARDEŞİNİN ÜNİFORMASINI GİYDİ

Mardin’de uzman çavuş olarak görev yapan Fatih Yumuşak da şehit olan ağabeyi Feyyaz'ın polis üniformasını giyerek törene katıldı. Fatih Yumuşak, törende babası Mustafa Yumuşak’a sarılarak teselli etti.

Şehit polis memuru Okan Acar’ın annesi Zehra Acar ise gözyaşı dökerek, "Dağlarda hayvan gibi yaşayanlar, 20 yaşındaki oğlumu şehit ettiler" dedi. Törende şehit polis Okan Acar’ın okuttuğu 2 kardeşi de gözyaşlarını tutamadı.

BAKAN ÖZTÜRK: VAHŞİ CİNAYET AHLAKLA ÖRTÜŞMÜYOR

Törene katılan İçişleri Bakanı Selahattin Öztürk, şehit polislere rahmet dileyerek şöyle konuştu:

"Bu ülkenin şöyle bir kaderi var kadimden beri. Bu ülkede var olmanın bedeli ağır olmuştur. Burada yaşayan insanların huzuru, geleceği, birliği, bütünlüğünün bekası, insanların şehadetle, gazilikle vatan müdafaası sırasında kayıplarla karşılanmıştır. Dolaysıyla bugünde bu gelenek, ne yazık ki öyle bir kader, yine karşımızdadır. Bu ülkenin birliği, bütünlüğü ve bekası için canını veren güvenlik görevlilerimize, askerlerimize karşı yapılmış olan bu vahşice cinayet hiçbir ahlak kuralına, hiçbir anlayışa, hiçbir insanlık kuralına, hiçbir din anlayışına sığacak bir şey değildir. Yatağında yatarken, iki insanı bir başka elim olay dolayısıyla şehit etmenin açıklanacak hiçbir şeyi olamaz. Vahşice, nefret ettirici faaliyetler ve cinayetlerin, bu ülkede kimseyi korkutmasına imkan yoktur. Bu ülkenin birliği ve bütünlüğü ne pahasına olursa olsun sağlayacaktır. Ama bunu yaparken elbette ülkemizde hizmet veren güvenlik görevlileri, askerlerimiz, ordumuz ve milletimiz kayıplar verecektir. Ne yazık ki yine bugün az önce söylediğim gibi iki acı kayıp ile karşı karşıyayız. Şehitlik makamı bizim inancımızda peygamberlikten sonra gelen en yüksek makamdır."

Şanlıurfa Müftüsü İhsan Açık'ın okuduğu duanın ardından tören mangası tarafından bir süre omuzda taşınan şehitlerin cenazeleri, toprağa verilmek üzere memleketleri Kırşehir ve Niğde'ye uğurlandı.