'SGK müdürlüğü koronavirüs saçıyor' iddiası

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, koronavirüs salgını kapsamında alınan maske ve mesafe kurallarına SGK merkez müdürlüklerinde uyulmadığı, İzmir Buca SGK Merkez Müdürlüğü’nde yöneticilerin çalışanlara mobbing uyguladığı iddialarını gündeme getirdi.

25 Ağustos 2021 Çarşamba, 11:14
'SGK müdürlüğü koronavirüs saçıyor' iddiası
Abone Ol google-news

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Merkez Müdürlükleri ile ilgili bazı iddiaları gündeme getirdi. Koronavirüs salgını kapsamında alınan maske ve mesafe kurallarına SGK Merkez Müdürlükleri’nde uyulmadığı, merkez müdür yardımcılarının çalışanlara mobbing uyguladığı ve özellikle Buca SGK Merkez Müdürlüğü’ndeki bazı iddiaları dile getiren CHP’li Murat Bakan şu şekilde konuştu:

‘SGK BAŞI BOŞ BİR KURUM HALİNE GELDİ’

“SGK müdürlüklerinde, aslında yurttaşların internet üzerinden yapılabilecek birçok işlemin, yönlendirilmeyerek müdürlüklerde yapılması yönünde inisiyatif kullanıldığı, böylece başvuru sayısının yüksek görünmesi sağlanarak yüksek verimli çalışma içinde görünecekleri hesabının yapıldığı ifade ediliyor. Çünkü bu yüksek verimli çalışma, görevde yükselmede önem arz ediyor. Bazı merkez müdür yardımcılarının bu kapsamda çalışanlara izinlerini kullandırmayarak, baskıyla sosyal mesafe kurallarına uygun olmayan şekilde çalışmaya zorlayarak adeta mobbing uyguladığı yönünde iddialar yükseliyor. Sayın Bakan’ı bir kez daha göreve davet ediyoruz. SGK ile ilgili gündeme getirdiğimiz bu kaçıncı iddia… Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Daha önce de bazı merkez müdürleri, müdür yardımcıları ve denetmenlerin ekipleştiği, zorunlu yer değişikliğiyle ilgili alınan kararlar gibi bazı iddiaları gündeme getirmiştik. Verdiğimiz önergeler yanıtsız bırakıldı. Bu suskunluktan dolayı, iddiaların doğruluk payının yüksek olduğunu düşünüyoruz. SGK adeta başı boş bir kurum haline geldi.

‘SGK İL MÜDÜRÜ HABERDAR MI?’

Koronavirüs vaka sayısı günden güne artıyor, günlük can kaybı tekrar 200’lerin üzerine çıktı. Bize gelen bilgiye göre; her hafta bir SGK merkez müdürlüğünde ikişer, üçer personel Koronavirüs’e yakalanıyor. Bornova’da, Konak’ta ve Karşıyaka’da örneklerini duyduk. Ayrıca Sağlık İl Müdürlüğü görevlilerine SGK Çeşme Merkez Müdürlüğü’ne maske takılmadığı için ceza kesilmiş. Bazı SGK çalışanlarının ise, ulaştırma servislerinde maske takmadıklarını, maske takılmadığını bildiren personellerin ise bu kişilerce hedef haline getirildiğini duyuyoruz. SGK İl Müdürü ve İl Sağlık Müdürü haberdar mı bu olanlardan? Ne böyle salgın yönetimi olur ne de böyle kurum yönetimi...

‘EN ÇOK SIKINTI BUCA MERKEZ MÜDÜRLÜĞÜ'NDE’

Buca SGK Merkez Müdürlüğü’ne ayrıca değinmek gerekiyor, çünkü en çok Buca’da sıkıntı yaşandığını öğrendik. Merkez Müdür Yardımcısı’nın, personelleri üzerinde kurduğu baskı, sosyal mesafe kurallarına aykırı çalışmaya zorladığı iddiaları güçlü ve ciddiye alınması gereken iddialar. Bir kamu kurumu bunu nasıl göze alabiliyor? Gün içinde sirkülasyonun belki de en fazla olduğu kamu kurumusunuz. Siz, başta yüksek yaş grubu olmak üzere her yaş grubuna hizmet veren bir kurumsunuz. Hem kalabalık ortamda çalışıyorsunuz hem gelen gidenin çok yoğun olduğu bir yerde çalışıyorsunuz. Burada bir çalışanın pozitif olması demek hem tüm çalışanların hem de oraya gün içinde kamu hizmeti almak için gelen tüm vatandaşların pozitif olma ihtimali demek. Yurttaş işini halletmek için geldiği kamu kurumundan, Korona olup çıkıyor! Kurum içi bir soruşturma ve sıkı denetim şart. Böyle bir vurdumduymazlık kabul edilemez.”

CHP’li Bakan TBMM'ye verdiği soru önergesiyle iddaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’e sordu.