'Sibirya'dan Sevgilerle' sergisine büyük ilgi

44 Rus fotoğrafçının 100 eserinin sergilendiği “Sibirya’dan Sevgilerle” devam ediyor. Sergiye sanatseverlerin ilgisi sürerken, sergi 11 Ocak’ta son bulacak.

04 Ocak 2020 Cumartesi, 14:54
Abone Ol google-news

2019 Rusya-Türkiye Kültür ve Turizm Yılı kapsamında gerçekleşen “Sibirya’dan Sevgilerle” isimli fotoğraf sergisine ilgi devam ediyor. Açılışına İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı ve Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov ve ile çok sayıda sanatseverin katıldığı sergide çok sayıda fotoğraf sergileniyor.

İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu ile işbirliğiyle açılan sergiden kıvanç duyduklarını belirterek, “Kültür ve sanat, kadim medeniyetler ile çağdaş uygarlıkların her daim birleştiricisi olmuştur. Türkiye ile Rusya’nın köklü ilişkilerine katkı sunan bu anlamlı sergi bu birlikteliğin önemli bir göstergesidir”

dedi. Serginin, Sibirya'nın doğal, mistik güzelliğini keşfetmek, bölgede yaşayan, aynı dil ailesinden olduğumuz halkları tanımak, yaşamları hakkında bilgi sahibi olmak için büyük  bir fırsat olduğunu söyleyen Muratlı, “2019 Türkiye Rusya Kültür Turizm etkinliklerinin son ayında başlayan bu etkinlik bizim için bir başlangıç. Beraber daha nice kültür sanat etkinlikleri gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov da Irkutsk Federasyonu Fotoğraf Derneği'nin 150 yıllık köklü geçmişine vurgu yaparak, sergide derneğin üyelerine ait fotoğraflar bulunduğunu söyledi. Fotoğraflarda Unesco Doğal ve Kültürel Miras Listesi’nde bulunan Baykal Gölü ve Irkukst bölgesi çevresine ait doğal güzellikler ile yöredeki halk

kültürünün gün yüzüne çıktığını aktaran Andrey Buravov, şöyle konuştu: 

“Umarız ki bu sergi iki ülke ve folkloru için kaynaştırıcı etkiye sebep olacak. Bitmekte olan 2019 Türkiye Rusya Kültür Turizm yılını zenginleştirecek ve iki ülke arasındaki turist mübadelesinin artışını sağlayacaktır. Sergiye büyük destek veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyorum.” 

11 OCAK'A KADAR SÜRECEK

“Sibirya’dan Sevgilerle”  başlıklı sergide 44 Rus fotoğrafçıya ait 100 eser yer alıyor. Serginin fotoğrafları 110 yıldır faaliyet gösteren Irkutsk Fotoğrafçılar Derneği tarafından seçildi. Doğu Sibirya’da yer alan ve Baykal Gölü’ne yakın bir şehir olan Irkust, Rusya’nın önemli şehirlerinden biri olarak görülüyor. Sergi 11 Ocak’a kadar açık.