Sıcaklıklar düşüyor

Hava sıcaklığının kuzey ve iç bölgelerde 6 ila 8, diğer yerlerde 3 ila 5 derece olmak üzere Türkiye genelinde azalacağı tahmin ediliyor.Rize, Giresun ve Hopa çevrelerinde şiddetli yağış bekleniyor.

Yayınlanma: 30.09.2011 - 07:07
Abone Ol google-news

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Tekirdağ, Çanakkale'nin doğusu, Kütahya, Afyon, Osmaniye ve Hatay çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Rize, Giresun ve Hopa çevrelerinde şiddetli, Samsun, Ordu, Trabzon, Bitlis, Muş, Ağrı, Van, Siirt, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının kuzey ve iç bölgelerde 6 ila 8, diğer yerlerde 3 ila 5 derece olmak üzere Türkiye genelinde azalacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeydoğu, güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara ile Ege kıyılarında yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor.
 

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların Rize, Giresun ve Hopa çevrelerinde şiddetli, Samsun, Ordu, Trabzon, Bitlis, Muş, Ağrı, Van, Siirt, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, yıldırım düşmesi, heyelan vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor.
 

Bazı illerde hava durumu

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı (21)
Ankara Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı (20)
İzmir: Parçalı bulutlu (25)
Adana: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu (30)
Antalya: Az bulutlu ve açık (29)
Samsun: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların kuvvetli olması bekleniyor.(19)
Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (16)
Diyarbakır: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (27)

Bölgelerde hava durumu

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, doğusuyla Çanakkale'nin doğusu ve Tekirdağ çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar yer yer kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) olarak esecek.

Ege: Parçalı ve çok bulutlu, zamanla Kütahya ve Afyon çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar, kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetlice (40-60 km/s) esecek.

Akdeniz: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve yer yer çok bulutlu, Hatay ve Osmaniye çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İç Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir ve Yozgat çevreleri ile öğle saatlerinden itibaren Konya, Nevşehir, Aksaray, Kayseri ve Sivas çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

Batı Karadeniz: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Orta ve Doğu Karadeniz: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Rize, Giresun ve Hopa çevrelerinde şiddetli, Samsun, Ordu ve Trabzon çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Doğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu ile akşam saatlerinden itibaren Erzincan ve Tunceli çevreleri aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, öğle saatlerinden sonra Bitlis, Muş, Ağrı, Van, Siirt, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı, zamanla çok bulutlu, doğusu ile Şanlıurfa çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, Siirt çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.


En Çok Okunan Haberler