Sigorta borçluları listesinde son hafta

İşverenlerin, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) prim borcu bulunanlara ilişkin listede yer almamak için bir hafta içinde ödeme yapması gerekiyor.

30 Mayıs 2010 Pazar, 08:08
Abone Ol google-news

Alınan bilgiye göre, kuruma prim borcu bulunan işverenleri her yıl kamuoyuna açıklayan SGK, 2010 yılına ilişkin borçlu listesini 21 Haziran'da yayımlayacak.

Listede, kuruma 100 bin lira ve üzerinde sigorta prim aslı borcu bulunan işverenlere yer verilecek.

Prim borçluları listesi, 21 Haziran-28 Haziran tarihleri arasında bir hafta süreyle kurumun ''www.sgk.gov.tr'' internet adresinden kamuoyuyla paylaşılacak.

Liste için 7 Haziran'a kadar sigorta prim aslı borcu tutarlarında meydana gelen değişiklikler (prim borcunun ödenmesi veya tecil ve taksitlendirmenin yapılmış olması hali) dikkate alınacak.

Kurumun geçen yıl yayımladığı borçlular listesinde 5 bin 637 işveren yer alıyordu. Bu işverenlerin borç miktarı 2 milyon 172 bin lirayı buluyordu.

SGK'nın, kuruma 100 bin lira ve üzerinde sigorta prim aslı borcu bulunan işverenlere ilişkin önceki yıllarda yayımladığı listelerde özellikle belediyelerin çokluğu dikkati çekiyor. Listelerde ayrıca tekstil, ulaştırma, gıda, turizm, güvenlik, basın-yayın sektörlerinden çok sayıda iş yerine rastlanıyor.