Sigorta tahkim komisyonuna başvurular başladı

Hazine Müsteşarlığı, Sigorta Tahkim Komisyonu'nun başvuru kabulüne başladığını belirterek, Komisyona başvuruda bulunulabilmesi için uyuşmazlık yaşanan sigorta kuruluşunun sigorta tahkim sistemine üye olması gerektiğini kaydetti.

21 Ağustos 2009 Cuma, 07:56
Abone Ol google-news

Hazine Müsteşarlığı'ndan Sigorta Tahkim Komisyonu'nun faaliyete başlamasına ilişkin yapılan açıklamada, 3.6.2007 tarihli ve 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu'nun 30. maddesi çerçevesinde oluşturulan ve sigorta ettiren veya sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan kişiler ile sigorta tahkim sistemine üye kuruluşlar arasında sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıkların, bu alanda uzmanlaşmış hakemler aracılığıyla basit, süratli ve adil bir biçimde çözülmesi amacını güden Sigorta Tahkim Komisyonu ile ilgili çalışmaların tamamlandığı belirtilerek, Komisyon'un başvuru kabulüne başladığı ifade edildi.

Komisyona intikal eden uyuşmazlıkların, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu'nda belirtildiği şekilde en geç dört aylık süre içinde bağımsız hakemlerce çözümleneceği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

"Sigortalılar açısından Sigorta Tahkim Sistemi, hukuk sistemimizde hali hazırda mevcut olan uyuşmazlık çözüm yollarını ortadan kaldırmamakta, aksine sigortalılara adli yargı ve tüketici hakem heyetleri gibi mevcut mekanizmalara ilave bir seçenek sunmaktadır. Sigortalıların bu seçenekler arasında seçim yapması mümkündür. Ancak, diğer uyuşmazlık çözüm yollarına intikal eden uyuşmazlıklar için Komisyona başvuru imkanı bulunmamaktadır. Öte yandan, Sigorta Tahkim sistemine, sigorta kuruluşlarının katılımı gönüllülük esasına dayanmaktadır. Bu nedenle, Komisyona başvuruda bulunulabilmesi için uyuşmazlık yaşanan sigorta kuruluşunun sigorta tahkim sistemine üye olması gerekmektedir."

Açıklamada, sigorta poliçesi talebinde bulunan vatandaşların, poliçeyi satın aldıkları aracılar veya sigorta şirketlerinden, poliçeyi düzenleyen şirketin tahkim sistemine üye olup olmadığı konusunda da bilgi almaları uyarısında bulunuldu.

 

37 sigorta kuruluşu tahkim sistemine üye

Halen Tahkim Sistemine üye bulunan sigorta kuruluşları ise şöyle:

Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta A.Ş, Ak Sigorta A.Ş, Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş, Allianz Sigorta A.Ş, Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş, Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi, Ankara Türk Sigorta A.Ş, Axa Hayat Sigorta A.Ş, Axa Sigorta A.Ş, Başak Groupama Sigorta A.Ş, Başak Groupama Emeklilik A.Ş, Birlik Hayat Sigorta A.Ş, Birlik Sigorta A.Ş, CIV Hayat Sigorta A.Ş, Coface Sigorta A.Ş, Demir Hayat Sigorta A.Ş, Demir Sigorta A.Ş, Deniz Emeklilik ve Hayat A.Ş, Eureko Sigorta A.Ş, Euro Sigorta A.Ş, Fiba Sigorta A.Ş, Finans Emeklilik ve Hayat A.Ş, Fortis Emeklilik Ve Hayat A.Ş, Generali Sigorta A.Ş, Güneş Sigorta A.Ş, HDI Sigorta A.Ş, Hür Sigorta A.Ş, Işık Sigorta A.Ş, Magdeburger Sigorta A.Ş, Mapfre Genel Sigorta A.Ş, Mapfre Genel Yaşam A.Ş, Ray Sigorta A.Ş, SBN Sigorta A.Ş, Türk Nippon Sigorta A.Ş, Yapı Kredi Emeklilik A.Ş, Yapı Kredi Sigorta A.Ş, Zurich Sigorta A.Ş