Sinan Çetin: Türkiye'nin adı Osmanlı olarak devam etmeli

Yönetmen Sinan Çetin, katıldığı televizyon programında Türkiye'nin kuruluşunda bir yanlışlık olduğunu söyledi ve 'Adımızın Osmanlı olarak devam etmesini de çok isterdim' dedi.

12 Ocak 2015 Pazartesi, 09:52
Abone Ol google-news

Sinan Çetin, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada Türkiye adının Osmanlı olarak devam etmesini istediğini vurguladı.

VİDEO - SİNAN ÇETİN

Ülke TV'de Esra Elönü'nün sunduğu Arafta Sorular programının bu haftaki konuğu ünlü yönetmen Sinan Çetin'di. "Adımızın Osmanlı olarak devam etmesini de çok isterdim" diyen Sinan Çetin, şu açıklamalarda bulundu:

'ADIMIZIN OSMANLI OLARAK DEVAM ETMESİNİ İSTERDİM'

"Türkiye'de Ermenilerin, Rumların, gayrimüslimlerin bütün insanların, herkesin büyük bir zenginlikle birlikte yaşamasını çok isterdim. Ve adımızın Osmanlı olarak devam etmesini de çok isterdim. Bir yanlışlık var. Türkiye Cumhuriyeti adını koyanların, bizim bir kısmını Türk. Peki öbürleri, yani kendilerini Türk olarak kabul etmek isteyenleri dışlamak gibi ortada çok net bir yanlış var. Bugün en önemli sorunumuz Kürt sorunu. Kendini Türk olarak kabul etmek istemeyen 25 milyon insan var. Bir yanlışlık yok mu? Osmanlı en azından bunu kapsamış. Osmanlı biz büyük bir devletiz demiş. Yahudilerde olabilir, Rumlar da olabilir demiş. Bu müthiş bir servet. Bu gerici bir konuşma değil. Ben geriye dönen nostaljik bir tip değilim. Bu ülkenin kurulmasında bir yanlışlık var..."