Siri artık Türkçe

Apple’ın iPad ve iPhone modelleri için geliştirdiği dijital asistan Siri’ye yeni dil seçenekleri eklendi.

26 Şubat 2015 Perşembe, 09:34
Abone Ol google-newsBir süredir iOS 8.3’ün beta sürümü üzerinde çalışmalar yürüten ve yeni dil seçenekleri sayesinde kullanıcı ağını genişletmeyi planlayan Apple’ın dijital asistanı artık Türkçe.

Dünya devlerinin başında gelen Apple, dijital asistanı Siri için yeni dil seçenekleri ekledi Bir süredir iOS 8.3’ün beta sürümü üzerindeki çalışmalarını yürüten şirketin dijital asistanı artık Türkçe dahil 8 yenidil ile uyumlu hale getirildi. 2011 yılından bari kullanımda olan Siri, yeni düzenlemenin ardından Rusça, Portekizce, Flemenkçe, İsveççe gibi dilleri konuşan kullanıcılar tarafından da kullanılabilecek.

NASIL TÜRKÇE KULLANACAĞIM?

Yeni güncelleme çerçevesinde akıllı cihazlarına Türkçe komutlar veren Apple kullanıcıları, Siri’den Türkçe yanıtlar alabiliyorlar. Siri’yi Türkçe kullanabilmek için iOS 8.3’ün ikinci beta sürümünün iPhone ya da iPad modellerine yüklenmesi gerekiyor. Bu işletim sistemi iPhone 4S ve üzeri modellere yüklenebiliyor. Söz konusu işletim sistemi henüz tüm Apple cihazlarını kapsamıyor.

iOS 8.3’ün ikinci beta sürümünü yükleyen kullanıcıların verdikleri Türkçe komutları algılayan Siri, internet üzerinden yaptığı aramanın ardından kullanıcılarına Türkçe yanıtlar verebiliyor. Bununla beraber Apple, dünyanın farklı bölgelerinde İngilizce’yi farklı aksanlar ile kullanan kullanıcıları için bu ayrıma izin verecek özelliğini de kullanıcılarının beğenisine sundu. Bu kapsamda Hindistan İngilizcesi gibi dillerde artık Siri tarafından algılanabilecek.

Windows Phone’da değişim