Sistemi masaya yatırdılar

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Türkiye’deki ziyaretleri kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüştü. Akşener’in görüşmede Amor’a, “Türkiye’nin şu anda en ihtiyaç duyduğu şeyin demokrasi olduğunu belirterek, bir an önce parlamenter sisteme geri dönülmesi gerektiğini” ifade ettiği belirtildi.

24 Ocak 2020 Cuma, 02:00
Sistemi masaya yatırdılar
Abone Ol google-news

Amor, Akşener’i dün genel merkezdeki makamında ziyaret etti. Edinilen bilgiye göre görüşmede Amor, Akşener ile “Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunları” masaya yatırdı. “Türkiye’nin en çok hangi konuda sıkıntı yaşadığını” soran Amor’a Akşener’in, “sistem yanıtını verdiği” kaydedildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtikten sonra Türkiye’nin “demokrasiden uzaklaştığı, her türlü yetkinin tek bir kişide toplandığı ve bunun sonucunda da parlamentonun giderek işlevini yitirdiğini” anlatan Akşener’in “Türkiye’de yeniden güçlendirilmiş parlamenter sistemine geçiş sağlanması gerektiği, muhalefetin en birincil talebinin bu olduğu, güçlendirilmiş bir parlamenter sistemde parlamentonun işlevinin yeniden artacağını” belirttiği de kaydedildi. Görüşmede, ayrıca Libya tezkeresi, Suriye meselesi gibi konuların da gündeme geldiği, Akşener’in Amor’a, Libya tezkeresi ile ilgili muhalefetin “Bir Arap iç savaşının Suriye’de olduğu gibi parçası olmanın Türkiye’ye yarar getirmeyeceği” kanaati nedeniyle karşı çıktığını anlattığı kaydedildi. 

‘VERİMLİ’ GÖRÜŞME!

Amor, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ile de bir araya geldi. Kaymakcı, görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AB Başkanlığı’nda gerçekleştirilen görüşmenin “verimli” geçtiğini belirterek, “Türkiye-AB ilişkilerinin tüm boyutlarını konuştuk. AP’nin 2004’te olduğu gibi Türkiye’nin AB sürecini ilerletmede önemli rol oynayabileceği konusunda mutabıkız” dedi. 

Amor son olarak da CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüştü. Kılıçdaroğlu, Amor ve beraberindeki heyeti, CHP Genel Merkezi’nde kabul etti. Görüşmede Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz de hazır bulundu.