Skandal büyüyor... 'FIFA futboldan nefret ediyor'

Kara para aklama, şantaj ve dolandırıcılıkla suçlanan 10'dan fazla FIFA üst düzey yetkilisi İsviçre'de gözaltına alındı. ABD, FIFA'nın üst düzey 9 yöneticisi ile 5 spor pazarlama şirketi yöneticisine rüşvet, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından dava açtı.

27 Mayıs 2015 Çarşamba, 20:06
Abone Ol google-news

Yaklaşık 3 yıldır ABD Adalet Bakanlığı ve FBI tarafından sürdürülen soruşturmanın ardından bugün İsviçre'nin en lüks otellerinden Baur au Lac polis baskınına sahne oldu. 10'dan fazla yönetici gözaltına alındı.

ABD ADALET BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, sanıklara 1991 yılından bu yana uluslararası futbol organizasyonlarını çok sayıda suçla "kirlettikleri" suçlaması yöneltildiği belirtildi.

İddianamede sanıklara yönelik 47 suçlama bulunduğu kaydedilen açıklamada, "Futbol yöneticileri, iki jenerasyondur bulundukları makamı kendi çıkarları için kullandı. Bu yöneticiler, ahlaki prensibi olmayan spor pazarlama şirketi yöneticileri ile birlikte rekabeti ortadan kaldırarak belirli şirketlerle karlı anlaşmalar imzalama karşılığında sistemli olarak rüşvet ve komisyon elde ettiler" ifadelerine yer verildi.

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch de konuya ilişkin açıklamasında, sanıkların söz konusu şirketlerle yaptıkları anlaşmaların FIFA ve bağlı kuruluşları reklam geliri açısından zarara uğrattığını ve dünya genelinde çocuklar, gençler ve gelişmekte olan ülke sporunun zarar görmesine neden olduklarını söyledi.

Lynch, "Adalet Bakanlığı, bu tür yolsuzluklara son verme ve sorumluları adalet önüne getirme niyetini bugünkü operasyonla göstermiştir. Diğer ülkelerle de bu konuda birlikte çalışmayı bekliyoruz" dedi.

2010 DÜNYA KUPASI'NIN EV SAHİBİNİ BELİRLEME SÜRECİNDE RÜŞVET

İddianamede 2011 FIFA seçimlerine ilişkin yolsuzluk ve rüşvet suçlaması getirildiğini de kaydeden Lynch, FIFA yöneticileri ve diğerlerinin Güney Afrika'da düzenlenen 2010 Dünya Kupası'nın ev sahibini belirleme sürecini etkileme için de rüşvet aldıklarının öne sürüldüğünü vurguladı.

Lynch, bir sonraki adımın sanıkların İsviçre'den ABD'ye iadesi olduğunu söyledi.

FIFA yetkilileri kurumun olağan toplantısına katılmak için İsviçre'de bulunuyordu.

9 FIFA YÖNETİCİSİ, 5 ŞİRKET YETKİLİSİ

İddianamede suçlanan sanıklar şöyle: "FIFA Başkan Yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo, FIFA yöneticileri Eduardo Li, Jack Warner, Julio Rocha, Costas Takkas, Rafael Esquivel, Jose Maria Marin ve Nicolas Leoz. Spor pazarlama şirketi yetkilileri Alejandro Burzaco, Aaron Davidson, Jose Margulies, Hugo Jinkis ve Mariano Jinkis."

Zanlılardan Webb, Figueredo, Li, Rocha, Takkas, Esquivel ve Marin İsviçre'de polis tarafından bu sabah düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

ABD'nin Miami kentinde de polisler Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) merkezinde arama yaptı.

FIFA Başkanı Sepp Blatter'ın cuma günü gerçekleşecek seçimlerden zaferle ayrılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Blatter'in rakibi ise Ürdün Prensi Ali Bin El Hüseyin.

FIFA Başkanı Sepp Blatter'ın cuma günü gerçekleşecek seçimlerden zaferle ayrılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Blatter'in rakibi ise Ürdün Prensi Ali Bin El Hüseyin.

'FIFA BAŞKANI SUÇLANANLAR ARASINDA DEĞİL'

Gözaltına alınanların ABD'ye iade edilmesi ve New York'ta yargılanması bekleniyor.

Sepp Blatter'in gözaltına alınanlar arasında olmadığı ve FIFA Başkanı'nın suçlananlar arasında olmadığı belirtildi.

FIFA: SEÇİMLER OPERASYONA RAĞMEN YAPILACAK

FIFA operasyonla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. FIFA İletişim Direktörü Walter de Gregorio yaptığı açıklamada, FIFA Başkanlık seçimlerinin operasyona rağmen planlandığı gibi yarın ve cuma günü yapılacağını söyledi.

FIFA'nın Zürih'teki kongresinde, Birliğe uzun yıllardır başkanlık eden Sepp Blatter yeniden bu göreve aday olacak. Blatter'in rakibi ise Ürdün Prensi Ali Bin El Hüseyin.

İSVİÇRE BAŞSAVCILIĞI DA SORUŞTURMA BAŞLATTI

Öte yandan İsviçre Başsavcılığı, 2018 ve 2022 yıllarındaki FIFA Dünya Kupası'nın ev sahipliğinin verilmesiyle ilgili olarak bir soruşturma başlattı.

Bu soruşturma kapsamında FIFA'nın Zürih'teki merkezindeki bilgi ve belgelere el konulduğu açıklandı. İsviçreli yetkililer soruşturmanın kara para aklama şüphesiyle başlatıldığını duyurdu.

'FUTBOL İÇİN KÖTÜ BİR GÜN'

Seçimlerde Sepp Blatter'a karşı yarışacak Ürdünlü Prens Ali Bin el Hüseyin, bugün yaşanan olayla ilgili "futbol için kötü bir gün" yorumunu yapmakla yetindi.

FIFA yakın zamanda Katar ve Rusya'da oynanacak Dünya Kupası finalleriyle ilgili rüşvet suçlamasıyla karşı karşıya kalmıştı.

ERZİK’İ DE DİNLEYECEKLER

Soruşturma süresince aralarında Türkiye Futbol Federasyonu Onursal Başkanı Şenes Erzik'in de bulunduğu 10 kişinin daha ifadesi alınacak. İsviçre Savcılığı, 2018 ve 2022 Dünya Kupaları’na ev sahipliği süreci hakkında da ayrı ayrı adli soruşturma başlatacak. İddialara göre, 1990'lı yılların başında başlayan rüşvet ve yolsuzlukla 150 milyon doları aşkın para aklandı. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, rüşvet paralarının Amerikan bankaları aracılığıyla aklandığı gerekçesiyle Zürih'te tutuklanan kişilerin yargılanmak üzere Birleşik Devleter’e iadesini istiyor.

BLATTER'DEN SUİSTİMAL AÇIKLAMASI

 FIFA Başkanı Sepp Blatter, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri'nde açılan soruşturmanın FIFA'nın yararına sonuçlanacağı görüşünde. Blatter, "Görevini suistimal edenlerin futbolda yeri yok" dedi.

FIFA'nın internet sitesinden bir açıklama yayınlayan Blatter zor bir süreçten geçtiklerini belirterek, "Yaşanan hayal kırıklığını anlıyorum ve bu durumun bize bakış açısını değiştireceğinin farkındayım. Üzülerek takip etsem de başlatılan soruşturmaları olumlu karşılıyorum. Çünkü soruşturmalar görevi kötüye kullanmanın önüne geçmek için aldığımız tedbirlerin pekiştirilmesine yardımcı olacaktır" dedi.

Blatter, geçen yılın sonunda İsviçre makamlarıyla bazı dosyaları paylaştıklarını ve işbirliği içinde olduklarını söyledi. FIFA Etik Kurulu’ndan 11 kişiye geçici hak mahrumiyeti cezası verildiğini belirten Blatter, "Görevini suistimal edenlerin futbolda yeri yok. Böyle işlere karışanları futbolun dışında tutacağız" ifadelerini kullandı.

Cameron'dan Blatter'e istifa çağrısı

İngiltere Başbakanı David Cameron, FIFA'yla ilgili dün başlayan yolsuzluk operasyonunun ardından FIFA Başkanı Sepp Blatter'e yönelik istifa çağrılarına destek verdi.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, Avrupa Birliği ülkeleriyle yeniden müzakere görüşmeleri için Avrupa turunda olan Başbakan Cameron'ın, Medya, Kültür ve Spor Bakanı ile İngiltere Futbol Federasyonu'nun FIFA'yla ilgili düşünce ve tutumunu desteklediği belirtilerek, "Başbakan Cameron, FIFA'yla ilgili dün başlayan yolsuzluk operasyonunun ardından başkan Sepp Blatter'e yönelik istifa çağrılarına destek veriyor" denildi.

Açıklamada, Cameron'ın 2018 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmak için yoğun bir lobi çalışması yürüttüğü belirtilerek, "İngiltere'nin ilk turda elenmesi İngiliz futbolseverlerde hayal kırıklığına neden oldu, bu üzüntüyü yaşayanlar arasında Başbakan Cameron da var. Ancak şimdiki odak noktası bu soruşturmalar ve FIFA'nın reforme edilmesi" ifadeleri kullanıldı.

Medya, Kültür ve Spor Bakanı Whittingdal da konuya ilişkin parlamentoda yaptığı açıklamada, "Futbol Federasyonu'nun pozisyonunu tamamen destekliyorum. FIFA'daki liderlik değişimi de dahil kurumda acil bir şekilde dikkate değer ve geniş çaplı reformlara ihtiyaç var" dedi.

FIFA'daki yolsuzluk iddialarının sürpriz olmadığını savunan Bakan Whittingdal, 2018 ve 2022 Dünya Kupalarının yeniden oylanması kararı için çok erken olduğunu söyledi.

Avrupa ülkelerinin 2018 Dünya Kupası'nı boykot edecek durumda olmadığını düşündüğünü dile getiren Whittingdal, bu durumun Dünya Kupası'nı seven çok sayıda futbolseverde endişeye neden olacağını, ancak FIFA'da değişimin yaşanması gerektiğini vurguladı.

MARADONA: FIFA FUTBOLDAN NEFRET EDİYOR

 Efsanevi futbolcu Diego Maradona, FIFA'yı sarsan skandal sonra başkan Sepp Blatter'i eleştirdi. Yıllardır Blatter'i eleştiren Maradona haksız olduğunu düşünenlere en iyi yanıtı Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın verdiğini söyledi.

FIFA Başkanı Sepp Blatter'in en büyük muhaliflerinden biri Diego Maradona...

FIFA'yı sarsan rüşvet ve yolsuzluk skandalı sonrası gözler doğal olarak Maradona'ya döndü. Yıllardır FIFA'nın rüşvet bataklığına saplandığını savunan Maradona, Amerikalı yetkilileri başlattığı operasyon ile iddialarının doğrulandığı görüşünde.

Bir radyo programına bağlanan Maradona, "FIFA sözcüsü soruşturmayı kendilerinin istediklerini söylüyor. Bu büyük bir yalan. Skandala tamamen hazırlıksız yakalandılar. FIFA'nın futboldan nefret ettiğine inanıyorum. Şeffaflıktan nefret ettiklerini biliyorum. Artık bu yalanlara bir son verin. Blatter'i yeniden başkan seçmek için süslü yemekler organize etmekten vazgeçin. Elinizdeki parayı rüşvet için kullanacağınıza Afrika'da futbol oynamak isteyen yoksul çocuklar için harcayın" dedi.

Maradona, FIFA Başkanı Sepp Blatter kadar UEFA Başkanı Michel Platini'ye de karşı... Platini'nin hiç bir zaman Blatter'e karşı duramadığını savunan Maradona, "Platini bir Fransız. Yani rüzgar soldan eserse sola, sağdan eserse sağa doğru eğilir" diye konuştu.

AFRİKA'DAN BLATTER'E DESTEK GELDİ

 Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF), yarın başlayacak 65. FIFA Kongresi'nde düzenlenecek başkanlık seçiminin ertelenmesine karşı olduklarını açıkladı.

CAF'ın internet sitesinden yapılan açıklamada, konfederasyon üyelerinin Zürih'te bir toplantı yaptığı ve alınan karar gereği Blatter'e desteklerinin süreceği belirtilerek, "FIFA'nın yarın düzenleyeceği başkanlık seçiminde Sepp Blatter'i desteklemeye devam edeceğiz" denildi.

CAF, FIFA'nın başkanlık seçiminin ertelenmesine yönelik alınabilecek her türlü kararın karşısında yer aldıklarını da vurguladı.

Açıklamada, FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin gözaltına alındığı Zürih'te düzenlenen operasyonla 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında "kara para aklandığı" gerekçesiyle İsviçre Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmanın göz ardı edilmediği hatırlatılarak, "CAF, bugünlerde futbol camiasında yaşanan olayları özel bir dikkatle takip etmektedir. Sporun etik ve ahlaki yönünün korunması için işbirliği içinde çalışmaya devam edecektir" ifadeleri kullanıldı.