Skandal kitap hakkında soruşturma

Yazar Abdullah Şevki hakkında, Kurgu Kültür Merkezi Yayınları’ndan çıkan kitabında çocuğa yönelik cinsel istismarı anlatan ifadeler nedeniyle soruşturma başlatıldı. Abdullah Şevki, soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

28 Mayıs 2019 Salı, 18:31
Abone Ol google-news

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan suç duyurusu üzerine çocuk istismarını içeren anlatımların yer aldığı  kitap hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Başsavcılık'tan yapılan açıklamada, "Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine Abdullah Şevki isimli şahıs tarafından kaleme alındığı anlaşılan ....**  isimli kitapta yer alan bir kısım ibarelerle ilgili şüpheli Abdullah Şevki hakkında ‘TCK’nın 226. maddesi’ uyarınca ‘Müstehcenlik’ suçundan soruşturma başlatılmıştır" denildi.

YAYINEVİ SAVUNMUŞTU

Kurgu Kültür Merkezi Yayınları Müdürü Alaattin Topçu, "Kurgu Kültür Merkezi Yayınları" adlı Instagram hesabından, pedofili ifadelerin yer aldığı kitabı ve yazarı savundu. Alaattin Topçu, "Sizin o karga beyniniz Abdullah Şevki'yi Alaattin Topçu'yu ve kurguyu kaldıramaz. O nedenle sizin linç kültürünüz tarihin her döneminde yenilgiye ve zavallılığa mahkumdur" diyerek kitabı savunmuştu. Topçu daha sonra paylaşımını sildi.

 SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI

Kitap, sosyal medya kullanıcıları tarafından çocuğa yönelik cinsel istismarı övdüğü ve teşvik ettiği gerekçesiyle büyük tepki topladı.

** Söz konusu kitabın adını, yaygınlaşmasının önüne geçmek amacıyla haberimizde geçirmedik.

ŞEVKİ GÖZALTINA ALINDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında kitabın yazarı Abdullah Şevki gözaltına alındı.