Soğuk havalarda su sayaçlarına dikkat

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSU), önümüzdeki günlerde etkili olacak olan soğuk hava nedeniyle su sayaçlarının donma ve patlama tehlikesine karşı vatandaşları uyardı.

29 Aralık 2015 Salı, 11:36
Abone Ol google-news

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, düşen sıcaklığın su sayaçlarının donarak hasar görmesine neden olacağı belirtilerek donan sayaçlara sıcak su veya ateşle müdahale edilmemesi uyarısı yapıldı. Su sayaçlarının bulunduğu yerin hava cereyanına karşı korunması amacıyla açık bölümlerin kapatılmasını, kırık camların yenilenmesi gerektiği kaydedildi.

Açıklama da, "Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; bölgemizin, çarşamba gününden itibaren Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve kar yağışlı havanın etkisine girileceği ve hissedilir derecede sıcaklık düşüşlerinin beklendiği belirtilmektedir. Bu nedenler, sayaçlar ve açıkta kalan su boruları izocam, cam yünü, bez parçası, talaş, boru kılıfı gibi maddelerle kaplanmalıdır. Sayaç yeri temiz, aydınlık, rüzgar almayacak şekilde düzenlenmelidir. Su sayaçlarının donması halinde ise patlayan sayaçtan akan sudan dolayı diğer sayaçların donmasına engel olabilmek için vananın kapatılarak suyun kesilmesi gerekir." denildi.

Açıklamaya göre, abonelerin, alınan önlemlere rağmen donan su sayaçlarını kurumda 7 gün 24 saat faaliyet gösteren arıza ihbar merkezi ALO 185 hattına bildirmeleri gerekiyor.