Soma'da avukatlar kelepçelenip, spor salonuna kapatıldı

Maden felaketinin ardından Soma'ya giden avukatlar, polis tarafından gözaltına alındı.

17 Mayıs 2014 Cumartesi, 12:58
Abone Ol google-news

Soma’daki maden kazasında yaşamını yitiren işçilerin ailelerine hukuki destek vermek için ilçede bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve aralarında avukat Efkan Bolaç'ın da bulunduğu bazı yönetim kurulu üyeleri, darp edilerek ve yaka paça gözaltına alındı.

AVUKATLARI DARP EDEREK GÖZALTINA ALDILAR: İŞTE SOMA'DAN FOTOĞRAFLAR

Avukatların, “eylem yapma olasılığı yüksek kişilere” gelişigüzel kimlik kontrolü yapan polise tepki gösterdiği, tartışmanın bu nedenle çıktığı öğrenildi.

Daha sonra büyüyen gerginliğin ardından aralarında Kozaağaçlı’nın da çok sayıda avukat, gözaltına alındı. Avukatlar bileklerine plastik kelepçe takıldıktan sonra Soma Spor Salonu’na götürüldü.

Gözaltına alınanlar arasında madenci aileleriyle dayanışmak için ilçeye gelen çok sayıda öğrenci de yer aldı.

CHP'Lİ VEKİL: HİÇ BİR GEREKÇE GÖSTERİLMEDİ

Gözaltına alınan avukatlar Soma Linyit Spor Salonu'na getirildi. Buraya gelen CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, spor salonuna girip bilgi aldı. Daha sonra gazetecilere açıklama yapan CHP'li Özel, "Buradaki insanlar hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındı. Polis kimlik kontrolü yaptıktan sonra gözaltı işlemi uygulamış. Bu insanlar neden bu spor salonuna getirildi, sanırım 4 bin kişiyi gözaltına almak istiyorlar. Aralarında avukatların da bulunduğu 31 kişi gözaltında tutuluyor. Gözaltındakilerden ikisi yaralı, birinin kolu kırık ya da çıkık, diğerinin ise yüzünde kanama var. Hastaneye götürmek istedik ancak arkadaşları serbest kalana kadar yanlarından ayrılmayacaklarını söylediler. Birkaç arkadaşımız da ters kelepçe yapılması nedeniyle bileklerinde kabarma var" diye konuştu.

ACILI GENÇ TEPKİ GÖSTERDİ

Özel, gözaltına alınanların serbest bırakılması için iki milletvekilinin Başsavcıyla görüşmeye gittiğini kaydetti. Bu arada, yakınlarını maden faciasında kaybettiğini belirten Emre Çulha, spor salonu önünde gözaltılara tepki gösterdi. Resmi açıklamalarda ölü sayısının kasıtlı olarak az söylendiğini iddia eden Çulha, gözyaşları içinde tepkilerini dile getiren insanların gözaltına alınmamasını istedi. Ayrıca bir grup avukat da kimliklerini gösterdikten sonra spor salonuna girdi. Spor salonu önünde kalabalığın artması üzerine de takviye Çevik Kuvvet polisleri sevk edildi.

SOMALI GENÇLER DE GÖZALTINDA

Bu arada avukatların ifadesinin Cumhuriyet Savcısı tarafından alınacağı, bunun için önce sağlık kontrolüne götürülecekleri bildirildi. Gözaltındakilerin tutuldukları spor salonunda "Baskılar bizi yıldıramaz" diye slogan attıkları duyuldu. Avukatların dışında gözaltına alınanların da Somalı gençler olduğu bildirildi.

 

KOZAĞAÇLI: İLÇEDEN AYRILMAYI DÜŞÜNMÜYORUM

Manisa'nın Soma İlçesi'nde, polis tarafından gözaltına alınan 36 kişiden Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın sağ kolu hastanede bandajla sarıldı, yüzünde de darp izleri bulunan Kozağaçlı, sistemli işkence gördüklerini iddia edip, ilçeden ayrılmayı düşünmediğini kaydetti. Kozağaçlı, "Bu akşam bu şehirden ayrılmayı düşünüyordum. Komite işlerimiz bitmişti. Bir hafta kalıyorum. Bir hafta hiçbir yere gitmem, her akşam Emniyet Müdürlüğü'nün önüne sandalye çekip çay içerim. Bizi dövüp insanları dövüp bu şirketin, hükümetin işlediği suçları bastıracaklarsa çok yanlış bir iş yani. Bir hafta kalırım, gerekirse bir yıl kalırım gerekirse Soma'ya yerleşirim. Avukatı döverek gerçeğin açığa çıkmasını isteyenin, Soma halkının acısını paylaşmak isteyeni döverek bu işi kapatamazlar. Avukatı öldürseler de kapatamazlar. Soma'yla dayanışmak isteyenlerin, acısını paylaşmak isteyenlerin en küçük bir endişesi olmaz. Hiçbir şey yok işte yaptıkları budur, bu kadar. Bundan fazlasını da yapamazlar. Bunu da bir daha yapamazlar. Hiç kimsenin endişesi olmasın" dedi.

 

PROVOKASYON İDDİASI

Soma'daki madenden son ceset çıkana kadar ilçede kalacaklarını vurgulayan Selçuk Kozağaçlı, "Provokasyon endişesi var. Soma'ya gelin, Soma halkıyla dayanışın. O madenden son ceset çıkana kadar, ne zaman o sorumluların hapse girdiğini göreceğiz, o zaman gideceğiz. Sistemli işkence gördük. Burada bulunan polis memurları var, birkaç tanesi seyrediyor. O polis memurları tarafından sistemli işkence gördük. Gözaltına alınma sırasında darp edilmek değil; araç içerisinde haya sıkmak, boğaz sıkmak, ağza gaz püskürtmek, kapıya sıkıştırarak kol bastırmak. Bunlar sistemli işkencedir. Bunları buradaki ekip yaptı, hepsini fotoğrafları elimizde, teşhislerini de yaparız. Yakalama ve gözaltına alma sırasında zor kullanma değil, sistemli işkence. Araba içerisinde yakalanmış kişilere ters kelepçe taktıktan sonra iki kişinin yere yatırdığı kişinin yüzünü tekmelemek gibi ahlaksızca, zavallıca, arkadan kelepçelemişsin, ikisi tutuyor yere yatırıyor, üçüncüsü tekmeyi atabiliyor. Bunlar sistemli işkencedir" diye konuştu. Kozağaçlı'nın, koluna daha önce takılan platinin, gözaltındaki darp sırasında dokuları zedelediği bildirildi.