Soma’da deliller sanık avukatında çıktı

SOMA faciasına ilişkin davada 11 aydır bulunamayan, dinamitlerin patlatılması anında tutulan “topçu defteri”nin sanık avukatlarında olduğu ortaya çıktı. Sanıklar, madendeki yüksek sıcaklığı dinamit patlatılmasına bağladı.

18 Nisan 2015 Cumartesi, 05:59
Abone Ol google-news

Soma maden faciasıyla ilgili Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargılamanın 4. duruşmasında sanıklar yine suçu kazada yaşamını yitiren başmühendis Mehmet Efe’ye attı. Madendeki topçu defteri ise sanık avukatlarından çıktı. 301 işçinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili 8’i tutuklu 45 sanığın yargılanmasına dün devam edilirken duruşmaya tutuksuz yargılanan 37 sanıktan 27’si katıldı.

Dünkü duruşmada Vardiya Amiri Mehmet Ali Günayçelik, bir önceki duruşmada ifade veren İşletme Müdürü Akın Çelik gibi, başmühendis Mehmet Efe’yi suçladı. Günayçelik, Efe’den aldığı emirleri yerine getirdiğini, karar mekanizmasında bulunmadığını söyledi. Hâkimin bazı sensörlerin 12 saat boyunca yüksek ısı dereceleri göstermesine karşın bunu neden kontrol etmediğini sorması üzerine Günayçelik, “Sensörleri takip eden kişi Mehmet Efe” yanıtını verdi. Günayçelik, havalandırma kanallarının ve gaz maskelerindeki kusurların belirlenmesi görevinin de başmühendiste olduğunu öne sürdü.

İfadeye tepki gösteren Hâkim Aytaç Ballı da, “Bu kadar büyük bir işletmede her şeyden Mehmet Efe mi sorumlu? Mehmet Efe yaşasaydı, ‘herşeyi ben sakladım mı diyecekti?” dedi. Efe’nin babası Resul Efe, “Ölünün üzerine basarak suçlarından kurtulmak istiyorlar. Sanki madeni oğlum yönetiyordu” dedi.

CHP Milletvekili Özgür Özel de, sanıkların ortak savunma kurgusu hazırlayarak tüm suçu ölenlere yüklemeye çalıştığına dikkat çekti.

Delil skandalı

Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda, dinamitlerin patlatılması anında tutulan ve “topçu defteri” olarak adlandırılan defterlerin sanık avukatlarında olduğu ortaya çıktı. Sanıkların madendeki yüksek sıcaklığı dinamit patlatmasıyla yorumlaması üzerine avukatları, topçu defterini mahkemeye sunacaklarını söyledi. Mağdur avukatları ise bu delilin yeni ortaya çıktığını belirterek, defterin mahkemeye sunulmasını ve tutuksuz sanıkların tutuklanmasını istedi. Mahkeme başkanının bu delilin neden daha önce ortaya konulmadığını sorması üzerine sanık avukatları, “bizden istenmedi” yanıtını verdi. Bunun üzerine iddianameye bakan Ballı, bu defteri istediğini ancak verilmediğini söyledi. Bu defterin yeni ellerine geçtiğini belirten sanık avukatları ise bu defteri “tasnif etttikten sonra” mahkemeye sunacaklarını söyledi.

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, mahkemeden delil kaçırıldığını söyleyerek “Tutuksuz sanıklar, bu defterlerin yani delillerin yanına gittiler. Bunu kabul edemeyiz. Delil tasnif etmek avukat işi değil” dedi. Kozağaçlı, tanık, müştekî ve mağdurların, şirketin yönetici ve avukatlarının içinde bulunduğu komisyonca yönlendirilmeye çalışıldığını öne sürdü.