Soma’da olağanüstü hal!

Soma'da hüzün yerine öfkeye bırakırken, ilçedeki dayanışmanın kendilerine yönelik tepkiyi örgütlemesinden çekinen hükümet bölgeyi abluka altına aldı. İlçeye giden yollarda “polis noktaları” oluşturuldu. Hatta TOMA’lar karayollarına indi. Izmir -Manisa yönünden ilçeye gelişi tutan polise kent çıkışının Sabuncubeli bölgesinde TOMA eşlik etti.

17 Mayıs 2014 Cumartesi, 11:53
Abone Ol google-news

Polis, acıyı paylaşmak ve dayanışma için Soma’ya gelenleri engellemeye çalıştı. İlçeye gelen tüm araçlar durduruldu. Araçlardaki herkesin tek tek kimlik kontrolü yapıldı. “Sakıncalı” oldukları düşünülenler geri çevrildi. Özellikle “toplu” seyahat edenler, ilçeye sokulmadı. Girişte bekletildi. polisler, geri çevrilenlere “valilik kararını” gerekçe gösterdi.

İlçe merkezinde ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gelişiyle birlikte başlayan “fiili olağanüstü hal” devam etti. İlçe halkının görmeye alışık olmadığı çevik kuvvet ekipleri güvenlik noktaları oluşturdu. Özellikle İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’dan gelen çevik kuvvet ekipleri bölgelerinde yaşattıkları şiddeti ilçeye taşıdı. Önceki gün TOMA’yla tanışan Soma’da, kömür kokusuna biber gazı kokusu karıştı. Önceki günlerde camları kırılan AKP İlçe Binası’nda güvenlik önlemlerinin en üst seviyede olması ve polisin tutumu gözlerden kaçmadı. Bu tutum ablukanın ne için oluşturduğunun ipuçlarını verdi.

Ablukanın devamı, facianın yaşandığı madendeydi. maden çevresinde güvenliği asker sağladı. İlk günlerde ocağın başında bekleyen madenci yakınları bölgeden uzaklaştırıldı.

Soma'da avukatlar kelepçelenip, spor salonuna kapatıldı

Sessiz yürüyüş...

Kent dışından Soma’ya girebilen şanslı kitle, öğlen saatlerinde ilçe merkezinde “sessiz yürüyüş” gerçekleştirdi. Madenci Heykeli’ne karanfil bıraktı. Daha sonra gruba ÖDP’liler de gruba katıldı. Genel Başkan Alper Taş, yaşananların cinayet olduğunu vurgulayarak, hükümeti istifaya çağırdı.
Soma’da dün madenci yakınları, DNA sonuçlarını bekledi. Yer altından çıkarılan işçilerin cesetleri önce Akhisar Hastanesi’ne gönderildi. DNA testlerinin ardından kimlikleri belirlenenler, ailelerine teslim edildi. Daha sonra da köylerinde toprağa verildi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün yaptığı açıklamalarda madenden 301 işçinin cesedinin çıkarıldığını, içeride 2 ya da 3 kişinin kaldığını söyledi. Eynez’deki madende yeni bir yangının başladığını, bunun eski yangının 200-300 metre ilerisinde olduğunu kaydetti.

 

Manisa Valisi, yasağın gerçekçesini açıkladı

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, "Herkesin hassas olması gereken bir dönem. Dün itibariyle toplantı ve gösteri yürüyüşlerini ikinci bir emre kadar Soma ilçesinde yasaklama kararı aldık. Saygı gösterilmeli. İfade özgürlüğünün kısıtlanması olarak değerlendirilmemeli. Toplumsal gerginliğin ve kamunun genel huzurunun onarılmayacak derecede bozulmaması için alınmış bir tedbir olarak değerlendirilmeli. Sadece provokasyon amaçlı buraya gelip, bir takım faaliyetlere girişen, toplumun huzurunu bozucu insanların tepkisini çekecek nitelikteki faaliyetlere de müsaade etme imkanımız yok" dedi.

Soma'daki maden kazası ve sonrasında yaraların sarılmasına katkı sunan tüm kuruluşlara teşekkür eden Savaş, "Güven ortamının genel bir istek olduğu bu ortamın korunması için sadece güvenlik birimleri değil, meslek örgütleri, sivil toplum örgütlerinin, vatandaşların ortak bir hükümlük hissettiklerini değerlendirdik. 301 vatandaşımızın Soma ilçesinde ki madende hayatını kaybetmiş olması gerçeği, bizim yüreğimizi en derin şekilde sızlatırken, bunun suiistimal edilmesi Soma'nın bütün kesimleri tarafından kabul edilemeyeceği toplantıya katılan arkadaşlarım adına ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

 

'Soma halkının provokasyonları konusunda daha duyarlı olacaklarına da inanıyorum' 

Sağduyu çağrısında bulunan Vali Savaş, "Birinci öncelik, sağ olma ümidiyle birlikte madende bulunan vatandaşlarımızı çıkarmaya yoğunlaştığımız bir dönemde, bu faaliyetleri aksatacak, toplumda gerilimi yükseltecek nitelikteki faaliyetlere müsamaha gösterilemez. Önceleri ikna yoluyla ifade etmek yolunu izlerken, gerilimi artıran suiistimal eden grupların ilçemize yönelmesi ile birlikte bir takım kısıtlamalar getirdik. Herkesin hassas olması gereken bir dönem. Dün itibariyle toplantı ve gösteri yürüyüşlerini ikinci bir emre kadar Soma ilçesinde yasaklama kararı aldık. Saygı gösterilmeli. İfade özgürlüğünün kısıtlanması olarak değerlendirilmemeli. Toplumsal gerginliğin ve kamunun genel huzurunun onarılmayacak derecede bozulmaması için alınmış bir tedbir olarak değerlendirilmeli. Sadece provokasyon amaçlı buraya gelip, bir takım faaliyetlere girişen, toplumun huzurunu bozucu insanların tepkisini çekecek nitelikteki faaliyetlere de müsaade etme imkanımız yok. Duyarlılık nedeniyle Soma halkımıza teşekkür ediyorum. Provokasyonlar konusunda daha duyarlı olacaklarına da inanıyorum" diye konuştu.