Son dakika... Gürcistan Başbakanı Mamuka Bakhtadze istifa etti

Gürcistan Başbakanı Mamuka Bakhtadze sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada başbakanlık görevnden istifa ettiğini duyurdu.

02 Eylül 2019 Pazartesi, 12:33
Abone Ol google-news

Gürcistan Başbakanı Mamuka Bakhtadze, "görevini yerine getirdiğini" gerekçe göstererek istifa etitğini duyurdu. Bakhtadze, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Gürcistan'da 2018'de başbakanlık görevine geldiğini hatırlatarak bugün istifa ettiğini bildirdi.

Görev boyunca Gürcistan'ın stratejik kalkınma planının oluşturulmasına katkı sağladığını belirten Bakhtadze, "Kalkınmanın stratejik çerçevesi oluşturuldu, uygulandı ve dolayısıyla görevimden istfa etme kararımı aldım çünkü görevimi yerine getirdiğime inanıyorum" dedi.

Bakhtadze, ülkesinin NATO ve Avrupa Birliği (AB) ile entegrasyon sürecinin devam ettiğini ve komşu ülkeler ile önemli ilerlemeler kaydedildiğini vurguladı. Başbakan Bakhtadze, 20 Haziran 2018'den bu yana başbakanlık görevinde bulunuyordu. Anayasa göre başbakanın istifa etmesi halinde hükümet de düşmüş oluyor. İktdardaki Gürcü Hayal Partisi'nin 7 gün içinde yeni başbakan adayı ve yeni kabine listesini sunması, parlamentonun da 2 hafta içinde yeni hükümet ve başbakanı onaylaması gerekiyor. Bakhtadze, 2012'den bu yana ülkede istfa eden dördüncü başbakan oldu.