‘Sosyal haklar kısıtlanıyor’

“Yerelde Sosyal Politikalar Uluslararası Konferansı”nda Avrupa’dan ve Türkiye’den sosyal politikalar alanında uzman akademisyenlerin katılımı ile dünyadaki sosyal politika deneyimleri ele alındı.

12 Ocak 2019 Cumartesi, 14:15
Abone Ol google-news

Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen “Yerelde Sosyal Politikalar Uluslararası Konferansı” dün başladı. Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve iki gün sürecek konferansta Türkiye ve Avrupa ülkelerindeki sosyal politikalara bakış açısı ve uygulamalar ele alınıyor. Yerli ve yabancı konukların katıldığı konferansa CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin de yer aldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuh-oğlu “Merkezi yönetimin eksik bıraktığı, ekonomik krizle beraber kısıtlanan sosyal haklarla karşı karşıyayız. Çocuklar, kadınlar, gençler, LBGTİ bireyler, engelliler, tüm dezavantajlı grupların, herkesin hayatının bir ferdi olmak zorundayız” dedi.

Konferansın Prof. Dr. Ebru Voyvoda’nın moderatörlüğünü yaptığı ilk oturumuna Prof. Dr. Meryem Koray, Dr. Denizcan Kutlu ve Almanya’dan Prof. Dr. Markus Promberger sosyal politika kavramı ve dünyadaki uygulamalarını anlattı. Türkiye’deki sosyal politika uygulamalarına değinen Koray, sosyal yardımlara ilişkin olarak, “Bunu devlet yaptığı zaman devlete bağımlı bir kişilik, bir yoksulluk kültürü gelişiyor. Sosyal yardım yerine istihdamı artırmak gerekir. Önemli olan böyle bir toplum yaratabilmek’ dedi.

Konferansta bugün

Konferansta bugün ise Doç.Dr. Didem Danış’ın moderatörlüğünde Avusturya’dan Prof. Dr. Yuri Kazepov, Portekiz’den Doç.Dr. Luis Capucha deneyimlerini paylaşacak. Konferans oturumlarını yöneten Prof. Dr. Ebru Voyvoda, Doç. Dr. Galip Yalman, Doç. Dr. Didem Danış ve Prof. Dr. Tarık Şengül, konferans boyunca konuşulan konuları değerlendirecek ve sosyal politikalar alanındaki gelişmelerin yerel yönetimlere etkisini konuşacak.