Spor turizmi tepe taklak... Gelirlerde büyük düşüş olacak

Düşürülen Rus uçağı krizi spor turizmine de darbe vuracak. Yaşanan kriz nedeniyle Türkiye'nin spor gelirinden yüzde 70 kaybetmesi bekleniyor...

25 Kasım 2015 Çarşamba, 16:26
Abone Ol google-news

Yıllardır Devre Arası Kampı için Antalya'ya Gelen Rus Lig'i ile bazı ülke takımlarının rezervasyonlarını iptal ettikleri öğrenildi. Gerekçesi ise Türkiye'nin, sınır ihlali yapan bir Rus uçağını düşürmesi.

TÜRKİYE 2014 YILINDA FUTBOL KAMPLARINDAN 100 MİLYON EURO GELİR ELDE ETMİŞTİ

Dünya'nın bir çok ülkesinden ve özellikle Rusya ligi futbol takımlarının kış kampı için tercih ettikleri Antalya'nın Belek, Kundu, Kemer, Alanya, Manavgat ilçelerindeki turizm merkezlerinde rezervasyonların, iptal paniği yaşanıyor. Antalya bölgesi sadece 2013 yılında 1300 kamptan 50 milyon euro, 2014 yılı Ocak ve Nisan ayları döneminde ise, 2500 kamptan yaklaşık 100 Milyon euro civarında gelir elde etmişti.

2015 yılında bu sayının artması beklenirken yaşanan uçak, helikopter ve sınır hareketliliğinden dolayı Türkiye'nin spor kamplarından kaybının yüzde 70 olması bekleniyor. Spor kulüplerinin kamp için Antalya'yı tercih etmesi, turizmde 'ölü' sezon olarak bilinen kış döneminde Antalya'yı ekonomik olarak hareketlendiriyordu. Almanya, Bulgaristan, Yunanistan, Çin, Güney Kore, Japonya, Kanada, Güney Afrika, Arjantin, Brezilya, Polonya, Norveç ve birçok ülkenin yanında özellikle, Rusya'da gelen takımlardan 2500 kamp konaklaması yapılıyordu.

SPOR TURİZM DERNEĞİ BAŞKANI TURGUT: KAYBIMIZIN YÜZDE 70 OLMASINI BEKLİYORUZ

Bu kampların yüzde 50'sini Rus kulüplerinin oluşturduğunu belirten Antalya Spor Turizmi Derneği Başkanı Ferit Turgut, "Yaşanan politik sıkıntıdan dolayı, yüzde 70 kaybımız olmasını bekliyoruz " dedi. Ocak ve Nisan aylarında özellikle Rus takımlarının daha uzun süre ile Antalya bölgesinde kaldığını belirten Turgut, konu ile ilgili Doğan Haber Ajansı'na şu açıklamalarda bulundu: "Maalesef dün ve bugün bazı rezervasyonların iptali başladı. 2014 yılında 100 Milyon euro gelir gibi bir rakama ulaştık. Bu yıl artmasını beklerken yaşananlardan dolayı iptaller birçok ülkelerden ve özellikle Rus takımlarından başladı. Sanırım, spor gelirimiz bu yıl yüzde 70 gibi bir rakamla, yüzde 30'larda veya daha da altına düşebilir" diye konuştu.