Şule Çet davasında sanıklar için istenen cezalar belli oldu

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet'in ölümüne ilişkin iki sanık hakkında "cinayet", "nitelikli cinsel saldırı" ve "hürriyeti tahdit" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın beşinci celsesinde savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Dava karar için ertelendi.

20 Kasım 2019 Çarşamba, 11:03
Abone Ol google-news

 AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPSİNİ İSTEDİ

Ankara'da Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet'in (23), geçen 29 Mayıs'ta bir plazanın 20'nci katından şüpheli şekilde düşerek ölmesiyle ilgili tutuklu sanıklar Çağatay Aksu (34) ve Berk Akand'ın (33) yargılanmasına devam edildi. Davada savcı mütalaasını açıkladı. Şule Çet'in şüpheli ölümüne ilişkin davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanık Çağatay Aksu'nun "kasten öldürme", "cinsel saldırı" ve "hürriyeti yoksun bırakma" suçlarından müebbet hapis ve 39 yıla kadar hapsini istedi. Sanık Berk Akand'ın ise sanık Aksu'ya tüm suçlarda yardım ettiğini belirten savcı, Akand'ın 31 yıla kadar hapsini talep etti.

Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand ile Şule Çet'in babası İsmail Çet, aile yakınları, tarafların avukatları ile davaya müdahil olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının avukatı katıldı. Duruşmayı arasında milletvekillerinin de bulunduğu çok sayıda kişi takip etti.

Duruşma öncesinde çeşitli kadın platformu üyeleri adliye önünde "Erkek adalet değil, gerçek adalet", "Şule Çet için adalet istiyoruz" yazılı pankartlar açtı.

Ankara Kadın Platformu adına yazılı açıklamayı okuyan Deniz Akıl, "Şule Çet başta olmak üzere, işlenen tüm kadın cinayetlerinin üzerlerinin örtülmemesi için buradayız. Daha dün Isparta'da Güleda Cankel bir erkek tarafından katledildi. Bizler Şule, Güleda ve katledilen her kadın arkadaşımız için isyandayız." dedi. 

Öğrencisi tarafından öldürülen Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel'in babası Mustafa Damar da öldürülen kadınların sayısının gün geçtikçe arttığını belirtti. Toplumun buna duyarsız, sessiz kalamayacağını ifade eden Damar, "Adaletin tecelli etmesi için elimizden geleni yapacağız." dedi.

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet, 29 Mayıs 2018'de Ankara'daki bir plazanın 20'nci katından düşerek yaşamını yitirmiş, olayla ilgili Çağatay Aksu ve Berk Akand hakkında "cinayet", "nitelikli cinsel saldırı" ve "hürriyeti tahdit" suçlarından dava açılmıştı.

"YA BERABER ÇIKARIZ YA BERABER BATARIZ"

Duruşmanın başlamasının ardından dosyaya giren evraklar hakkında mahkeme tarafından bilgi verildi. Sanıkların cezaevinde birbirlerine mektup yazdığı ortaya çıktı. Sanıklardan Çağatay'ın mektuplarda Berk'e "Ya beraber çıkarız ya beraber batarız" yazdığı duruşmada aktarılan bilgiler arasında. 

Şule Çet'in şüpheli ölümüne ilişkin davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanık Çağatay Aksu'nun "kasten öldürme", "cinsel saldırı" ve "hürriyeti yoksun bırakma" suçlarından müebbet hapis ve 39 yıla kadar hapsini istedi. Sanık Berk Akand'ın ise sanık Aksu'ya tüm suçlarda yardım ettiğini belirten savcı, Akand'ın 31 yıla kadar hapsini talep etti.

İNDİRİM UYGULANMASIN 

Taraflar esas hakkındaki savunmalarını yapacaklarını belirtti. Avukat Umur Yıldırım esas hakkında mütalaaya karşı beyanlarını sunuyor.  Avukat Yıldırım, sanıkların üzerlerine atılı suçların nitelikli hallerinden cezalandırılmalarını ve hiçbir indirim uygulanmamasını talep etti.

SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ 

Duruşmada sinir krizi geçiren sanık Çağatay Aksu, "Kendimi zor tutuyorum. Bizim bu suçu işlemediğimiz çok net ortada" dedi. Mahkeme başkanı Berk Akand'a "Sen uyudugunu söylüyorsun ama Çağatay uyumadığını söylüyor" dedi. Bunun üzerine sanık: Berk Akand "içim de vicdanım da rahat" cevabını verdi. 

Sanık vekili Avukat Hüseyin Ayan: "Deliller cok net bir şekilde ortaya koyuyor ki Şule intihar etti." 

KARAR İÇİN ERTELENDİ 

Duruşma 4 Aralık tarihine ertelendi.