Sultangazi'de 'dantel böcek' istilası

Sultangazi'nin neredeyse tüm mahallelerinde görülen, 'Amerikan tahtakurusu' olarak bilinen 'dantel böceği' tedirgin ediyor.

14 Eylül 2021 Salı, 11:45
Sultangazi'de 'dantel böcek' istilası
Abone Ol google-news

Yakından bakıldığında kanat bölgesi dantele benzediği için 'dantel böceği' adını alan ve Amerikan tahtakurusu olarak bilinen böcek türü son günlerde İstanbul Sultangazi'de sık sık görülmeye başlandı.

İnsan vücuduna ve bulduğu her yüzeye yapışarak rahatsızlık veren dantel böcekleri, evleri de istila etmeye başladı. Böceklerin rüzgarla birlikte ağaçlı bölgelerden geldiği düşünülüyor. 


"SİNEK İLACI FAYDA ETMEDİ"

Uğur Mumcu Mahallesi sakinlerinden Derya Cüce, "Yaklaşık 1 haftadır bu böcekler var. Fakat 2-3 gündür yoğun bir şekilde görülmeye başlandı. İnternetten araştırdım 'dantel böceği' olduğunu öğrendim. Camları açtığımızda evin içerisine giriyorlar." dedi.

Cüce, "Çamaşırlarımızı dışarı astığımız da çamaşırların üzerlerine geliyorlar. Ve silkelemeyle gitmiyorlar. Tek tek almamız gerekiyor. Kendi imkanlarımızla sinek ilacıyla ilaçladım. Ama hiçbir şekilde faydası olmadı. Yolda yürürken dahi bu böcekler üstümüze yapışıyor. Zaten kancalı gibi bir şey. Yapıştıktan sonra kaşındırıyor" ifadelerini kullandı.