Süphan'a tırmanan Ukraynalı dağcıdan haber alınamıyor

Süphan Dağı'na tırmanan Ukraynalı dağcı kayboldu. Haber alınamayan dağcının bulunması için AFAD, UMKE ve jandarma ekipleri hava destekli çalışma başlattı.

25 Ağustos 2021 Çarşamba, 15:14
Süphan'a tırmanan Ukraynalı dağcıdan haber alınamıyor
Abone Ol google-news

Ukraynalı dağcı Vadim Zaskalko (32) Bitlis’in Adilcevaz ilçesine gelip dün Türkiye’nin üçüncü yüksek dağı olan 4 bin 58 metrelik Süphan Dağı’na tırmanışa geçti. Ukraynalı dağcı, saat 21.30 sıralarında Türkiye Dağcılık Federasyonu Antrenörü M. Hakkı Oğur’u arayarak kamp bölgesine yakın bir noktada kaybolduğunu söyledi.

Bunun üzerine Oğur, jandarmaya haber verdi. Arama çalışması başlatan jandarma, AFAD ve UMKE ekipleri gece geç saatlere kadar yapılan çalışmalarda, dağcıya ulaşamadı.

GEÇEN YIL DA GELDİ

Sabah saatlerinde arama çalışmalarına yerinden başlandı. Dron ve bir helikopterin de kullanıldığı aramalar devam ederken, 2 bin 700 metrede sürdürülen çalışmaları organize eden Türkiye Dağcılık Federasyonu Antrenörü Oğur, şu ana kadar bir ize rastlamadıklarını söyledi. Oğur, kaybolan dağcının geçen yıl da Süphan’a geldiğini ekiple birlikte başarılı bir tırmanış gerçekleştirdiğini anlattı.

Zaskalko'yu arama çalışmaları havadan ve karadan sürüyor.