Sur için imza kampanyası

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 84 gündür süren çatışmalar ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle aralarında çocuklar ve yaralıların da bulunduğu vatandaşların güvenle tahliye edilmeleri için sivil toplum kuruluşları, barış heyetinin Diyarbakır'dan yaptığı çağrı İstanbul ve Ankara'dan yankı buldu.

24 Şubat 2016 Çarşamba, 17:30
Abone Ol google-news
Baskın Oran ve Oya Baydar'ın da aralarında bulunduğu bir grup aydın ve yazar 'Sur'dan gelen çığlığı duyuyoruz' diyerek hazırladıkları metni imzaya açtı. “Herkese duyurumuzdur” diye başlayan metinde,“Aşağıda “Çağrımızdır” diye başlayan birkaç satırı okuyunuz.

Biz okuduk, kahrolduk. İki sebeple kahrolduk:

1) 21. Yüzyıl Türkiyesi’ne bunlar yaşatılabildiği için;

2) Bunları durdurmak için elimizden hiçbir şey gelmediği için. Elimizden gelen tek şeyi yapıyoruz. Diyarbakır Sur’dan gelen bu çığlığı herkese duyuruyoruz" denildi.

DİYARBAKIR’DAN YAPILAN ÇAĞRI

Çağrımızdır

Ülkemize ateş düştü… Düştüğü her ocağı yakıyor. Artık  tek bir can bile kaybetmek istemiyoruz. Diyarbakır Sur’da 84 gündür sokağa çıkma yasağı sürüyor. Sur’un üç ayrı mahallesinde on beşi, on yaşın altında bebek çocuk ve yaralılar da dahil olmak üzere iki yüze yakın yurttaşımızın mahsur kaldığını biliyoruz. Bu mahallelerde, evlerde ve sokaklarda çok sayıda cenaze de bulunuyor. Yeni ölüler olmadan bu işin insani koşullar altında çözüme ulaştırılması ve mahsur kalanların güvenli bir şekilde tahliye olabilmesi için sokağa çıkma yasağına yirmi dört saat süreyle ara verilmesini talep ediyoruz. Umudumuz odur ki bu gün Sur’da ve Diyarbakır’da atılacak adım, yarın tüm ülkede kalıcı ve adil barışın sağlanmasına katkıda bulunacaktır.

Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için bütün tarafları bu çözümü değerlendirmeye ve bu insani adım süresince ellerini silahtan çekmeye, sağduyuya, soğukkanlılığa davet ediyoruz. Ayşegül Devecioğlu, Bahri Bayram Belen, Dilek Gökçin, İbrahim Akın, Ferhat Tunç, Lale Mansur, Naci Sönmez, Nurcan Baysal, Türkan Uzun, Zeynep Tanbay

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV)

Diyarbakır İnsan Hakları Derneği (İHD)

Diyarbakır Şubesi Mazlumder Diyarbekir Şubesi

Diyarbakır Barosu Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD)

Diyarbakır Tabip Odası KESK Diyarbakır Şubeler Platformu