Sur'da çatışma: 2 şehit

Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde PKK'lilerce çıkan çatışmada Astsubay Mehmet Dinç'in şehit olmasının ardından bugün çıkan çatışmada 1 astsubay daha şehit oldu. Astsubayın PKK'lilerin keskin nişancı tüfeği Kanas ile açtığı ateşte şehit olduğu belirtildi.

17 Şubat 2016 Çarşamba, 14:14
Abone Ol google-news

1 PKK'Lİ ÖLDÜRÜLDÜ

Genelkurmay Başkanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "17 Şubat 2016 tarihinde Diyarbakır ili Sur ilçesinde devam eden operasyonlar esnasında, PKK'lilerce yapılan silahlı saldırı sonucu 1 kahraman silah arkadaşımız ağır yaralanmış, derhal hastaneye sevk edilmiş, ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 12.05'te şehit olmuştur. Söz konusu çatışmada, PKK mensubu 1 PKK'li silahıyla birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah'tan rahmet, şehidimizin değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır temenni ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" denildi.

Şehit olduğu haberi gelince patikadan gidilen evine yol açıldı

ŞEHİT TÖRENLE UĞURLANDI

Sur'da şehit olan Astsubay Mehmet Dinç için Diyarbakır Asker Hastanesi'nde uğurlama töreni düzenlendi. Törene Vali Hüseyin Aksoy, 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, 7'nci Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı, 2'nci Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Komutanı Tümgeneral Atilla Darendeli, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Musa Çitil, 16'ıncı Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Savaş Beyribey, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, şehidin ailesi ile askeri ve mülki erkan katıldı.

Tören şehidin cenazesinin katafalka koyulmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından şehidin özgeçmişi okundu. 7'nci Kolordu Komutanlığı'ndan Yüzbaşı Mehmet Halef Çelikkollu, birlik adına yaptığı konuşmada, son dönemde PKK'nin ülkemizin huzur ve güven ortamını bozmaya yönelik eylemlerde bulunduğunu belirterek, bu eylemleri gerçekleştirirken de yöntem değişikliğine gittiğini söyledi.

Yüzbaşı Çelikkollu, "Bölücü terör örgütü hendek kazıp barikat kurarak personelimize sinsice saldırarak, vatandaşlarımızı silah zoruyla canlı kalkan gibi kullanarak, yol kesip seyahat özgürlüğünü engelleyerek hedef gözetmeksizin saldırılarına devam etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, bölücü terör örgütü mensuplarının amaçlarına ulaşmasını engellemek adına görevimize kararlılıkla ve azimle devam edeceğiz" dedi.

Törenin ardından şehit Astsubay Mehmet Dinç'in cenazesi, toprağa verilmek üzere memleketi Malatya'ya gönderildi.