'Suriye yükü 17 milyar dolar'

Erdoğan’ın açmaya kararlı olduklarını söylediği askeri arşivlere kurumun eski müdürü bile giremiyor.

26 Nisan 2015 Pazar, 22:48
Abone Ol google-news

Son 4 yılda Suriyeli sığınmacıların ikameti için harcanan para, yitirilen ihracat ve turizm geliri ile birlikte Türkiye ekonomisine gelen yük 17 milyar dolara yaklaştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak başkanlığında, CHP İş Dünyası Grubu tarafından hazırlanan “Suriye ve Irak Krizleri: Türkiye’nin Ödediği Fatura” raporunda şu tesbitlere yer verildi:

* Suriye’deki savaş nedeniyle 3.9 milyon Suriyeli ülkesini terk etti. Bu sığınmacıların resmi rakamlara göre 1 milyon 698 bini Türkiye’de yaşıyor. Bu sayı Türkiye’deki 70 ilin nüfusundan fazla. Ülkesini terk eden her iki Suriyeliden biri Türkiye’de.

* Barınma merkezlerinde kalan Suriyelilerin sayısı ise sadece 270 bin. Yaşanan yoğun göçten en çok sınır illeri etkilendi, göç bu illerde başta sağlık ve belediye hizmetleri olmak üzere kamu hizmetlerine ulaşmayı zorlaştırıyor.

Okula gidemiyorlar

* Suriyelilerin yoğun yaşadığı illerde işsizlik, kira ve konut fiyatlarında artışlar oldu.

* Türkiye’ye gelen Suriyelilerin 500 bini eğitim çağında, bunların sadece 175 binine eğitim verilebiliyor. Bu durum Türkiye’de Suriyeli kayıp kuşak riskini ve sosyal riskleri artırıyor.

* 2011’den bu yana Suriyeli sığınmacıların ikameti için harcanan para, Suriye ve Irak pazarında 2011’den 2014’e kadar yitirilen ihracat geliri ve kaybedilen turizm geliri birlikte hesaplandığında ekonomiye gelen toplam yük 16.7 milyar dolara ulaştı.

* Türkiye’de kişi başına gelir olması gerekenden yüzde 2 daha az oldu. 2014’teki kişi başına düşen gelir dikkate alındığında her bir vatandaş başına kaybedilen gelir 208 dolar oldu.

* Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin bazında bakıldığında Suriye’deki potansiyel ihracat kaybından en çok etkilenen il Adana oldu.

* Suriyelilerin kayıt altına alınması ve göçmenler için sağlıklı bir veri tabanı oluşturulması çalışmaları hızlandırılmalı. Suriyelilerin yoğun yaşadığı illerde Belediyelerin bütçeden aldığı pay artırılmalı.