Tazminata 'fail' şartı

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünde 34 kaçakçının yaşamını yitirdiği olayla ilgili olarak ölenlerin yakınları TBMM İnsan Hakları Heyeti'ne rapor sundu. Raporda, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın toplam 123 bin TL olarak açıkladığı tazminata dokunmayacaklarını belirten köylüler, olayın sorumlularının ortaya çıkarılmasını istedi.

Yayınlanma: 06.02.2012 - 07:27
Abone Ol google-news

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün başkanlığındaki bir heyet, dün Irak sınırındaki Ortasu köyünde incelemelerde bulundu. Köylülerle görüşen Komisyon Başkanı Üstün, “Geliş amacımız öncelikle yürekleri parçalayan bu acınızı paylaşmaktır ve başsağlığı dilemektir. Öncelikle temel amacımız sizin bu acı gününüzde yanınızda bulunmak, taziyede bulunmak. İkinci amacımız, adalete yardımcı olmak. Artık Türkiye gün ışığında yönetilen bir ülkedir. Her ne kadar gece karanlığında olsa da bu olay, tüm amacımız bu olayın aydınlanması, neyse ortaya çıkmasıdır” dedi.

‘Araştırılıyor’

Olaya ilişkin şu anda dört koldan soruşturma yapıldığını kaydeden Üstün “Genelkurmay Başkanlığımızın adli ve idari soruşturması yürüyor. İçişleri Bakanlığımızın soruşturması yürüyor. Uludere savcılığımızın ve Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması yürüyor. Böyle bir olayı Meclisimiz’de inceleme kararı almıştır. Arkadaşlarımızın hepsi sizin temsilcinizdir. Her partiden temsilciler vardır. Dolayısıyla bizde adalete yardımcı olmak için bu komisyonu kurduk. Sizleri buraya dinlemeye geldik. Meclis’te de sizi misafir ederek dinlemeye hazırız. Telaş etmeyin. Sözüm var diyen herkesi dinleyeceğiz” diye konuştu.
 


En Çok Okunan Haberler