TBMM Başkanı Çiçek: Terör, devlet sorunudur

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Terör konusu Türkiye’nin hükümetleri aşan en önemli konusudur. Bu bir devlet sorunudur. Meseleye o açıdan bakmamız gerekir. Böyle bakamadığımız için bu tartışmalar yapılıyor. Böyle bir sorunun çözümü Türkiye’nin geleceği açısından geciktikçe yeni gaileler başımıza açılıyor" dedi.

17 Kasım 2014 Pazartesi, 13:07
Abone Ol google-news

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM konferans salonunda düzenlenen “Türkiye’de diyabet tedavisinin dünü, bugünü ve geleceği” konulu konferans öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin ‘Dersim ile ilgili özür tartışmaları sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da özür dilemesi yönünde çağrılar var’ sorusuna Çiçek, “Bu çağrılar yapıldı, muhatapları da belli. Bir şeyler yapılacaksa evvela bu muhatapların belli konuda bir karara varmaları lazım. Kamuoyu da bunları değerlendiriyor. Ayrıca benim bir değerlendirme yapmamın pratikte bir faydası olduğu kanaatinde değilim. Ben bugüne ve geleceğe bakmayı şahsen tercih ederim. Yapacağımız önümüzde çok iş var. Gelecek için bugünden planlanması gereken birçok iş var. Ben bunlarla uğraşmayı tercih ediyorum. Geriye dönük olaylardan da elbette planlama yapacaklar, gerekli dersleri çıkarırlar. Çıkarmamızda gerekiyor. Oradan yola çıkarak bir değerlendirme yapmak daha faydalı olur diye düşünüyorum. Kaldı ki biz zaten 2015 yılı Türkiye açısından önemli bir yol. Türkiye aleyhine karalama kampanyasının tüm dünyada sürdürüldüğü yıl. Burada da hedef kurumlar parlamentolardır. Biz parlamentolara diyoruz ki, siz uluslararası bir mahkeme değilsiniz, bilim kurulu değilsiniz, bugünün ve geleceğin inşası için çaba sarf etmeniz lazım. Ben hala o noktadayım. Türkiye parlamentosunun da gelecek için çaba sarf etmesi gerektiğini düşünüyorum” diye cevapladı.

Çözüm süreciyle ilgili uzun bir süredir hükümet ve HDP kanadından sert açıklamalar var. Diyalog kanalları bugün tekrar açılmaya başladı sorusuna Çiçek, “Hatırlarsanız birkaç sene evvel terörü esas alan bir basın toplantısı yapmıştım. O zaman herkes ‘Meclis Başkanı neden bu işe karışıyor, kendi işine baksın’ tarzında değerlendirmeler olmuştu. Orada gündeme getirdiğim konulara bakın, bugün geldiğimiz noktaya baktığınızda, o gün ‘neden bu işler böyle konuşuluyor’ denirken, şimdi geldiğimiz nokta o açıklamalarla örtüşüyor. Terör konusu Türkiye’nin hükümetleri aşan en önemli konusudur. Bu bir devlet sorunudur. Meseleye o açıdan bakmamız gerekir. Böyle bakamadığımız için bu tartışmalar yapılıyor. Böyle bir sorunun çözümü Türkiye’nin geleceği açısından geciktikçe yeni gaileler başımıza açılıyor. Türkiye bu sorunu kendi imkan ve kabiliyetiyle çözecektir. Başkalarından destek beklemeye gerek yok, onlar çözmek için değil daha da karıştırmak için bu sürece dahil oluyorlar. Terörün tanımında vardır, terör örgütleri başka ülkelerin politikalarının bir enstrümanıdır. Bir ülkeye belli bir politikayı empoze etmek istiyorsanız, belli isteklerinizi kabul ettirmek istiyorsanız burada kullanılacak en uygun enstrüman terör örgütleridir. Türkiye bunu o kadar çok yaşadı ki, halen dış bağlantısını dikkate almadan terör meselesine bakmaya ve tartışmaya çalışıyoruz. Bu sürecin kamuoyu önünde sürdürülmesi gereken yanı var, bir de daha dar kadrolarla bu işin konuşulup neticelendikten sonra kamuoyuna bilgi verilmesi gereken yönleri var. Açık olarak toplumda konuşulsun deriz ama insan organlarının da hepsi açıkta değil.Kapalı olan kısımları da var. Bu süreci başarı ile götürmüş ülkelerde herkesin konuştuğu, her sıfat sahibinin terör konusunda mütalaa sürdürdüğü bir süreç olarak bu mücadeleyi sürdürmedi. Bunun en iyi örneği İngiltere’dir. 10 sene terörle mücadele için çaba sarf edildi, bilenlerin sayısı birkaç kişiyi geçmedi. Maşallah bizde herkes konuşuyor.” diye cevapladı.

Güvenlik Bakanlığı’nın kurulması konuşuluyor sorusuna Çiçek, “Bazı ülkelerde İçişleri Bakanlığı ayrıdır, Kamu Düzeni Bakanlığı ayrıdır. Bu bir ihtiyaç meselesidir, ülkenin şartları meselesidir. İkisi de olabilir. Türkiye’de de belli konular gündeme geldiği zaman hemen bir bakanlık kurmak akla gelir. Bir de Maden Bakanlığı kuralım deniliyor, geçmişte yazılanlar söylüyorum. Bir konunun bakanlığı vardır diye her işi gidecek diye kestirme bir yol yoktur. İçişleri Bakanlığı daha çok nüfus, vatandaşlık, belediyeler, kamu idaresi işlerine bakıyor, bir de Kamu Düzeni Bakanlığı var, ihtiyaç varsa bakmak lazım” yanıtını verdi.

Ardından Çiçek, konferansa katılmadan önce kurulan stantta kan şekerini ölçtürdü.