TEMA Vakfı kuraklık riskiyle karşı karşıya kalan Seyfe Gölü için uyarıyor

TEMA Vakfı Ankara Temsilcisi Nevzat Özer, Kırşehir’in Mucur ilçesi sınırları içerisinde bulunan Seyfe Gölü’nün kurumaya terk edildiğine dikkat çekti.

08 Aralık 2020 Salı, 06:00
TEMA Vakfı kuraklık riskiyle karşı karşıya kalan Seyfe Gölü için uyarıyor
Abone Ol google-news

Bölgede incelemelerde bulunan Özer, “Türkiye’deki 480 kuş türünün 250’si Seyfe’de görülmüş. Ama şu an ortada ne kuş var ne göl var ne de su” dedi. 

Özer, Seyfe Gölü’nün kuruma nedenlerinden ilkinin “Devlet Su İşleri’nin (DSİ) önceki yıllarda çevre evlere su kaynaklı zarar gelmemesi için oluşturduğu drenaj ve kurutma kanalları kurması olduğunu” kaydetti. 

Diğer gerekçeleri de şöyle sıraladı: “Seyfe’yi besleyen Horla ve Balya pınarları gibi su kaynaklarından artık su gelmiyor. Bu su, tarım için kullanılıyor. Üçüncü olarak, bölgede 500’e yakın su pompası var. Yani yeraltındaki su da kullanılıyor. Orası kurak bir yer ve az yağış alıyor. Ama az yağış alan yerde, bu yeraltı suyuyla çok su isteyen şeker pancarı, mısır ve yonca gibi ürünler yetiştiriliyor. Yani yanlış tarım tekniği var. Bir de Mucur Belediyesi, Seyfe’den su çekimi yapıyor. Bunların birleşimi sonucu da koca Seyfe Gölü, şimdi kupkuru bir hale geldi.”

Hem devlet yetkilileriyle hem de sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelerinin devam ettiğine de dikkat çeken Özer, çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı:

“Horla, Balya pınarları gibi gölü besleyen su kaynaklarından su çekilmesi önlenmeli. DSİ tarafından gölü kurutmak üzere açılan kurutma kanalları kapatılmalı. Sayısı 500’ü bulan yeraltı su kuyuları kontrol altına alınmalı, yeraltı su rejiminin izin verdiği ölçüde kullanımı sağlanmalı. Havzanın tarım deseni değiştirilmeli. Şekerpancarı, mısır, yonca gibi su ihtiyacı yüksek ürünlerin yetiştiriciliğinden vazgeçilmeli. Üretici gelirini koruyacak, kuru tarımı teşvik edecek destekleme politikaları geliştirilmeli. Yerel yönetimler su ihtiyacını göl kapalı havzasının dışındaki alanlardan sağlamanın yollarını aramalı. Havza yönetim planları hızla yürürlüğe girmeli, ilgili kurumlar belirlenmiş sorumluluklarını yerine getirmeli.”