THY'nin Birmingham uçuşları başladı

Türk Hava Yolları'nın (THY) İngiltere'nin Birmingham kentine uçuşları başladı. THY'nin her gün 500 uçuş yaptığını belirten THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, Birmingham'ın THY'nin uçuş yaptığı 142. destinasyon olduğunu söyledi. Birmingham-İstanbul ve İstanbul-Birmingham seferleri pazartesi, salı, perşembe, cuma ve pazar günleri olmak üzere haftada beş gün yapılacak.

Yayınlanma: 15.12.2008 - 14:00
Abone Ol google-news

Türk Hava Yolları'nın (THY) İngiltere'nin Birmingham kentine uçuşları başladı.

İstanbul'dan kalkan tarifeli Airbus 321 tipi ''Trabzon'' uçağı, yerel saatle 10.25'te (TSİ 12.25) Birmingham Uluslararası Havaalanı'na indi. Uçaktan ilk inen yolcu THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin olurken, ilk Birmingham uçuşunun kaptan pilotluğunu THY Genel Müdür Yardımcısı Köksal Köktuna yaptı.

İstanbul'dan gelen yolcular kırmızı güllerle karşılandı. Aynı uçakla Birmingham'dan İstanbul'a giden yolcular da hediye paketleriyle uğurlandı. Bu yolculardan biniş işlemini ilk üç sırada yapan ''economy'' sınıfı yolcularına ''ilk uçuş armağanı'' olarak ''business'' sınıfı verildi.

THY'nin ilk Birmingham uçuşu dolayısıyla havaalanında düzenlenen törene Birmingham Havaalanı Genel Müdürü Paul Kehoe, Solihull Belediye Başkanı David Bell, İngiltere Avam Kamarası üyesi, Enfield milletvekili ve Başbakan Gordon Brown'ın eski Kıbrıs özel temsilcisi Joan Ryan ve Türk-İngiliz Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı iş adamı Remzi Gür ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Açılışta konuşan THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, Birmingham'ın Heathrow, Stansted ve Manchester'dan sonra İngiltere'nin dördüncü büyük havaalanı olduğuna işaret etti.

THY'nin her gün 500 uçuş yaptığını, daha yoğun dönemlerde bu sayının 650'ye kadar yükseldiğini hatırlatan Karlıtekin, Birmingham'ın THY'nin uçuş yaptığı 142. destinasyon olduğuna işaret etti. Karlıtekin, rakamın, Star Alliance ortaklığı ve işbirliğiyle yapılan uçuşlarla 953'e kadar yükseldiğini ifade etti.

Karlıtekin, THY'nin önümüzdeki yıllarda hizmetlerini geliştirmeyi hedeflediğini, 15 yıl içinde uçak sayısının da 350'ye çıkarılmasının planlandığını söyledi.


En Çok Okunan Haberler