TikTok 2020'nin ilk altı ayında 104 milyon video kaldırdı

TikTok, koronavirüs salgını döneminde büyümesine hız kazandırırken, platformdan kaldırılan video sayısı kullanıcıları şaşırttı.

27 Eylül 2020 Pazar, 12:11
TikTok 2020'nin ilk altı ayında 104 milyon video kaldırdı
Abone Ol google-news

TikTok'un giderek büyüyen popülerliği, aynı zamanda daha fazla videonun da platformdan kaldırılmasına sebep oluyor. Firmanın en son şeffaflık raporunda, 2020'nin ilk altı ayında 104 milyon videonun kaldırıldığı belirtiliyor.

Karşılaştırma için belirtmek gerekirse, sadece birkaç ay önce yayımlanan ve Temmuz - Aralık 2019 dönemini kapsayan bir önceki rapor, yaklaşık 49 milyon videonun silindiğini açıklamıştı. 

Koronavirüsü salgını ile beraber insanların eve kapanmalarıyla beraber kendilerini ve diğerlerini eğlendirmek için yeni yollar arayışları, tabii ki bu büyümeye büyük destekte bulundu.

TikTok'un söylediğine göre bu yıl kaldırılan videolar, platforma yüklenen tüm içeriğin "yüzde birinden daha azını" oluşturuyordu.

Silinen videoların neredeyse üçte biri yetişkin çıplaklığı veya cinsel aktiviteler içerirken, yüzde 22,3'ü de "küçüklerin güvenliği" olarak etiketlendi.

Yüzde 19,6'sı "yasa dışı eylemler" olarak gözükürken yüzde 13,4'ü de "intihar, kendine zarar verme ve diğer tehlikeli eylemler" içeren videolardı.

Yanlış bilgiler veya kimlik sahteciliği gibi içeriklere sahip olan videolar ise kaldırılmaların sadece yüzde 1,2'sini oluşturuyordu.

Diğer etkenlerin arasında ise şiddet içeren görüntüler (yüzde 8,7), taciz veya zorbalık (yüzde 2,5), nefret konuşması (yüzde 0,8) ve tehlikeli kişi ve organizasyonlar (yüzde 0,3) bulunuyordu.

Şeffaflık raporunda, kaldırılan videoların coğrafi konumları da açıklandı.

Hindistan bu listenin en üstünde yer alıyor ve bunun da hükumetin uygulamayı bu yılın daha erken dönemlerinde neden yasakladığını kısmen açıklayabiliyor. ABD ikinci sırada yer alırken Pakistan, Brezilya ve Birleşik Krallık ilk beşi tamamlıyor.

TikTok, kaldırmaların yüzde 96,4'ünün videonun bir kullanıcı tarafından bildirilmesinden önce gerçekleştiğini ve yüzde 90,3'ünün herhangi biri videoyu izlemeden önce gerçekleştiğini belirtiyor.

Kaynak: CHIP Online