TL'de tedirgin bekleyiş... Gözler Trump'ın İran açıklamasında

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabı üzerinden, uluslararası toplumla İran arasında 2015'te varılan nükleer anlaşmanın akıbetine ilişkin kararını bu akşam vereceğini açıkadı... Kararın TL için olumsuz etkisi olabilir. Gözler Trump'ın açıklamasında.

08 Mayıs 2018 Salı, 11:46
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Trump'tan, İran’la imzalanan nükleer anlaşmayla ilgili flaş bir açıklama geldi. Trump sosyal medya uygulaması Twitter üzerinden bu akşam Türkiye saatiyle 21:00'ı işaret ederek “Yarın İran anlaşmasıyla ilgili kararımı Beyaz Saray’da  öğleden sonra 2’de açıklayacağım” dedi. Trump'ın kararı'nın TL'yi de olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor. Şimdi gözler o açıklamada.

 Daha önce Başkan Trump, Obama yönetiminin İran’la 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşmanın başarısız bir anlaşma olduğunu ve bu anlaşmayı iptal edebileceğini söylemişti.

"Trump'ın açıklaması TL'yi zayıflatabilir"

ABD'nin İran ile olan nükleer anlaşmadan çekilerek yaptırımları yeniden yürülüğe koyması, TL için olumsuz etkilere neden olabilir... Ekonomistlere göre, ABD'nin İran petrol ihracatına yeniden yaptırım uygulaması, TL'yi daha da zayıflatabilir.

Danske Bank'tan Jens Pedersen'in yapmış olduğu analize göre, bunun sebebi, İran'a tekrar yaptırım uygulanması durumunda, liranın zayıflamasına yönelik riskin çoğu büyük paraya kıyasla daha fazla olması. Yen ve İsviçre Frankı da aynı risk ile karşı karşıya.

Kanada Doları, Norveç Kronu ve ruble ise, yaptırımlardan yarar sağlama ihtimali yüksek olan paralar arasında yer alıyor.

 Petrol, İran'ın ABD yaptırımlarından muafiyetinde son gün olan 12 Mayıs'ın öncesinde 2014'ten bu yana olan en yüksek seviyesinin yakınından işlem görüyor. ABD Başkanı Trump, twitter hesabından Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD'nin İran ile olan nükleer anlaşmadan çekilip çekilmeyeceğine dair kararını Salı günü duyuracağını belirtti.

 <haber-dikey:970806>