Topbaş'ın oluruyla ikram... Kiptaş ve Kiler’in arazi kardeşliği

Kiler Holding’e yapılan kıyakla ilgili CHP’li Meclis Üyesi Sağ’dan önemli iddia: Kadir Topbaş, değişiklik Meclis’e gelmeden rezidans maketini önceden gördü

18 Temmuz 2015 Cumartesi, 22:44
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde yılın son oturumu, Kiptaş ile eski AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in ortağı olduğu Kiler Holding kardeşliğine sahne oldu. Kiler Holding kat sınırlaması olan arazileri Kiptaş’ın mahalle merkezindeki parselleriyle takas etti. Teklife itiraz eden CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ, “İBB Başkanı Kadir Topbaş plan değişikliği Meclis’e gelmeden rezidans projesinin maketini görüp, onaylamış” dedi.

İtiraz etmişlerdi

İBB Meclisi’nin yılın son oturumunda tartışılan planlardan biri de “Başakşehir Kiptaş tarafından yapılan 4. etap evleri 2. kısımda yer alan bir araziye” ilişkindi. İBB’nin bir önceki dönem CHP’li meclis üyesi Serdar Bayraktar, Kiler Grubu’nun 2013 yılında söz konusu araziyle ilgili rezidans yapılacağını duyurduğunu, semt sakinlerinin de Kiptaş’ın söz konusu araziyi kendilerine yeşil alan gösterdiği ve Sular Vadisi’ne zarar vereceği gerekçesiyle itiraz ettiğini söyledi.

Bayraktar, “Evlerinin önünde yükselecek dev inşaatla yeşil alan olarak kullandıkları Sular Vadisi’nin zarar göreceğini düşünen Başakşehirliler bir araya gelerek mücadeleye başlamıştı. Bunun üzerine KİLER Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. 30 Haziran 2015’te Kamu Aydınlatma Platformu’nda, ‘İkitelli Mahallesi 1266 ada, 1 parsel kayıtlarında kain 5.447,56 m arsanın üzerinde hali hazırda yapılı bulunan betonarme+çelik konstrüksiyon çatılı tek katlı binanın yıkılarak yerine konut- ticari alan inşaatları yapılması projesi kapsamında düzenlenen kat karşılığı inşaat yapımı ve gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi taraflarca feshedilmiştir’ şeklinde bir açıklama yaptı” diye konuştu.

Bu sürecin ardından geçen hafta toplanan meclis gündemine söz konusu arazinin, daha merkezi bir yerde olan araziyle takas işlemi geldi. Teklif plana itiraz eden CHP’li meclis üyesi Hüseyin Sağ, Kiler ile Kiptaş takasını şöyle anlattı:

“Merkezi yere taşınan Kiptaş’ın 7 dönüm arazisi ile Kiler’in 5 dönüm arazisi birleştirilecek. Kiptaş tarafından 7 dönüm arazi Kiler’e satılacak. Bu rezidans projesi de Kiptaş tarafından İBB Başkanı Kadir Topbaş’a sunuldu. Topbaş’ın olurunun alındığını biliyoruz. Kiler yandaş müteahhit, Kiptaş Kadir Topbaş’a bağlı. Ne güzel kendin pişir kendin ye...”

Teklif rapor CHP’li meclis üyelerinin ret oyuna karşın AKP meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.