Toplu sünnette hepatit riski

Yaz mevsiminde artan toplu sünnetlerde yeterli sterilizasyon yoksa sünnet olan çocukların bulaşıcı hastalık riskiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

13 Haziran 2012 Çarşamba, 10:27
Abone Ol google-news

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, özellikle yaz mevsiminde başta belediyeler olmak üzere çeşitli kuruluşların toplu sünnet organizasyonları düzenlediklerini, bu tür faaliyetlerin güzel olmasına rağmen, enfeksiyon hastalıkları bakımından bazı riskler taşıdığını belirtti.

Sünnetin ciddi bir operasyon olduğunu, ifade eden Köksal, ''Kanama riski olan, kanla teması olan bir işlem yapılıyor. Bu durumda işlemi yapan kişinin çok dikkatli olması lazım. Sünnette temas edilen her çocuk bulaşıcı hastalıklar açısından risk taşıyor. Bu nedenle sünnet yapılırken kullanılacak aletlerin kişiye mahsus olması lazım. Asla ve asla sünneti yapan kişi aynı aletlerle diğer çocuğu sünnet yapmamalı. Ellerini de aynı ölçüde dezenfekte etmeli'' diye konuştu.

Sünnet yapılırken sterilizasyon koşullarına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Köksal, şöyle devam etti: ''Sterilizasyon hem sünneti yapanı enfeksiyon riskine karşı korumak adına hem de sünnet olan çocuklar arasında olası mikropların bulaşmasını önlemek bakımından son derece önemli. Sünnet edilecek çocukların sağlık taramasından geçirilmesi, özellikle kanama bozukluğu olan hastalıkların tespit edilmesi lazım. Hemofili bunların başında gelen hastalıktır, çünkü önlenemeyen kanamalara yol açabilir. Dolayısıyla sünnet edilecek her çocuk, sağlıklı görünse de sağlık taramasından geçirilmeli. Bu aşamada çocukların hepatit taramaları yapılabilir, çünkü sünnet sırasında bulaşacak enfeksiyon hastalıklarının başında Hepatit B ve Hepatit C virüsleri gelmektedir. Bu ikisine karşı alınan önlemler zaten bütün kanla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu olacaktır.''

'Sünnetin ameliyathane koşularında yapılması lazım'

Prof. Dr. Köksal, toplu sünnetle sünnet yapılan çocuklarda Hepatit B gelişebildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: ''En önemli konu bu. Her ne kadar çocuklarımız Hepatit B'ye karşı daha doğar doğmaz aşılanıyorsa da unutmayalım ki aşılanmayan çocuklarımız da oluyor. Sünnet yapacak kişinin elinde, sünnet yapabileceğine dair belgesi olması lazım. Sonuç itibariyle sünnet de bir operasyondur, doğal bir olay değildir. Mutlaka ehli kişilerce steril ameliyathane koşularında yapılması lazım. Bağda, bahçede, yani açık ortamlarda sünnet yapmanın bir marifet olduğunu düşünmüyorum. Çünkü kişi orada toprağa düşen bir şeyi kazara alıp da işlem yaparsa bu sefer de tetanos riski var. Bütün koşulların uygun olması lazım. Aileler ekonomik olarak düşünüp toplu sünnet yaptırabilir ama bedeli çok ağır olabilir. Parayla ölçülemeyecek bedelleri satın alabilirler, onun için çok dikkat etmek lazım.''