Trump: Hiçbir ABD'li ve Iraklı hayatını kaybetmedi

İran’ın dün gece ABD üslerine balistik füze saldırılarının ardından ABD Başkanı Trump açıklamalarda bulundu. Trump, “Dün geceki saldırılarda ABD zayiat vermemiştir. Erken uyarı sistemimiz sayesinde hiçbir ABD askeri hayatını kaybetmedi” ifadelerini kullandı.

08 Ocak 2020 Çarşamba, 17:24
Trump: Hiçbir ABD'li ve Iraklı hayatını kaybetmedi
Abone Ol google-news

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun, Irak'ın Anbar ve Erbil şehirlerindeki ABD askerlerinin de konuşlu olduğu hava üslerine balistik füzelerle saldırı düzenlemesi ile ilgili ABD Başkanı Trump açıklamalarda bulundu. Trump, saldırılarda hiçbir ABD askerinin hayatını kaybetmediğini vurgulayarak, “Son derece iyi çalışmış erken uyarı sistemimiz sayesinde hiçbir askerimiz yaşamını yitirmedi. Askerlerimizi cesaretlerinden dolayı kutluyorum” diye konuştu.

'SÜLEYMANİ YENİ SALDIRILAR PLANLIYORDU'

Kasım Süleymani’yi ‘dünyanın bir numaralı teröristi’ olarak niteleyen Trump, “Süleymani’nin yeni saldırılar planladığı bilgilerini alıyorduk. Daha önceden öldürülmeliydi. Onun ölümü, ABD’yi hedef alan diğer teröristlere de cevap oldu” ifadelerini kullandı.

'ABD GÜCÜ HEM ASKERİ HEM EKONOMİKTİR'

ABD Silahlı Kuvvetlerinin daha önce hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu belirten Trump, "Bizim gücümüz hem askeri hem ekonomiktir. Bu açıdan da caydırıcıdır. Daha önce IŞİD lideri Bağdadi’yi öldürdük. IŞİD'i ortadan kaldırdık. İran şiddeti devam ettiği sürece Ortadoğu’da barış tesis edilemez. İran’a artık kimsenin tahammülü kalmadı” dedi.

'İRAN, NÜKLEER SİLAHA SAHİP OLAMAYACAK'

ABD haricindeki ülkelerin İran’ın nefreti körükleyen ve istikrarsızlaştırıcı davranışlarına göz yumduğunu ifade eden Trump, "Diğer ülkeler İran’ın tavırlarına göz yumdu. Biz artık buna izin vermeyeceğiz. Ayrıca İran hiçbir zaman nükleer silaha sahip olamayacak. İran, nükleer sevdasından vazgeçmeli ve terörü finanse etmeyi bırakmalı” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

ABD’nin Cuma günü İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’yi insansız hava araçlarıyla öldürmesinin ardından dün gece Tahran yönetimi Irak’taki ABD askerlerine saldırı düzenledi. Sosyal medyayı çok yoğun bir şekilde kullanan ABD Başkanı Donald Trump kısa bir açıklama yaparak herkesi şaşırtmıştı.

Trump, “Her şey yolunda! İran’dan fırlatılan füzeler Irak’taki iki askeri üssümüze geldi. Hasar ve askerlerin sağlık durumu ile ilgili incelemeler devam ediyor. Şu anda, iyi gidiyor! Dünyanın herhangi bir yerindeki en güçlü ve en iyi ekipmana sahip ordusuyuz! Yarın sabah bir açıklama yapacağım” demişti. Trump’ın bu açıklamasının ardından ABD’de ne başkanın ne de kurmaylarının net bir açıklama yapmaması kafaları karıştırırken, İran yönetiminin, “80 ABD teröristini öldürdük” açıklaması uluslararası kamuoyunda “Acaba” sorusunu gündeme getirdi.

Yaşananların ardından sessizliğe bürünen Trump’ın bugün açıklama yapacağı saat belli oldu. Beyaz Saray, ABD Başkanı’nın TSİ 19.00’da konuyla ilgili bir açıklama yapacağını duyurdu.