Tur otobüsü devrildi: 16 ölü

Antalya'da tur otobüsünün Aksu Çayı'na düşmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında ilk belirlemelere göre 16 ölü, 25 yaralı olduğu bildirildi. Kazanın şoförün uyumasından kaynaklandığı düşünülüyor.

25 Mayıs 2010 Salı, 05:57
Abone Ol google-news

Olay yerinde bulunan Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Seyman yaptığı açıklamada, Alanya'dan Pamukkale'ye Rus turistleri taşıyan 41 DP 006 plakalı tur otobüsünün, Aksu Çayı'na düştüğünü belirtti. Kazada ilk belirlemelere göre 16 ölü, 25 yaralı bulunduğunu belirten Seyman, ''Otobüsün içinde bulunan ölü ve yaralıları çıkarmaya çalışıyoruz. Görevliler otobüsü parçalayarak, içindekileri çıkarmaya çalışıyorlar'' dedi. Yaralıların çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığını kaydeden Seyman, Alanya'dan Pamukkale'ye giden tur otobüsünün köprü korkuluk demirlerine çarparak dereye düştüğünü belirtti. Seyman, ''Talihsiz bir kaza. Çok üzüldük. Şu anda dikkatsizlik gibi görünüyor. Otobüs köprü korkuluk demirine vurmuş, yaklaşık 50 metre korkuluk demirini kopardıktan sonra dereye uçmuş'' diye konuştu. 6-15 yaşlar arasında 4 yolcunun da olduğu bildirildi.

Antalya'da tur otobüsünün devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitiren Rus turistlerin kimlikleri belirlenmeye çalışılıyor. Rusya'nın Antalya Başkonsolosu Mircalol Husanov, Alanya'dan Pamukkale'ye Rus turistleri taşıyan tur otobüsünün devrilmesi sonucu 16 Rus vatandaşının yaşamını yitirdiğini belirtti. Husanov, kazada yaşamını yitirenlerin olay yerinde kimlik tespitlerinin yapıldığını söyledi.
 

Yaralıların tedavileri sürüyor

Öte yandan, kazada yaralanan turistlerin çeşitli hastanelerde tedavileri sürüyor. Akdeniz Üniversitesi Hastanesine kaldırılan ve henüz kimliği belirlenemeyen 40-50 yaşlarındaki bir Rus turist, kafa travması ve dalak yaralanması nedeniyle ameliyata alınırken, Antalya Medical Park Hastanesinde vücutlarında kırıklar bulunan iki yaralı bulunuyor. Medical Park Hastanesi'nde tedavi altında bulunan Alla Gerasımenko (45) ve Lena Rasuleva'nın (22) hayati tehlikelerinin bulunmadığı bildirildi.

 

Medvedev'den başsağlığı mesajı

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Antalya'daki trafik kazasında 16 Rus vatandaşının ölümü nedeniyle taziye mesajı yayımladı. Rusya Devlet Başkanı Medvedev yaptığı yazılı açıklamada, kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi. Öte yandan Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, kazada yaşamını yitirenlerin cenazeleriyle yaralıların ülkeye getirilmesi için Antalya'ya tam teşekküllü bir uçak gönderildiğini duyurdu.

 

'Kaza raporu çıkmadan kaza ile ilgili konuşmak doğru değil'

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Antalya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Kerim Çavuşoğlu, bu sabah Alanya'dan Pamukkale'ye Rus turistleri taşıyan tur otobüsünün devrildiği kazayla ilgili otobüs ve şoförler hakkında, kaza raporu ve olay yeri krokileri çıkmadan konuşmanın yersiz olduğunu belirtti. Tur otobüslerinin sürekli denetlendiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, ''Her tur otobüsünde iki şoför bulundurmak zorunlu. Kazayla ilgili yorumlarda şoförün uyuduğu belirtiliyor, ancak kaza raporu ve olay yeri krokileri çıkmadan kaza ile ilgili konuşmak doğru değil'' dedi. Çavuşoğlu, olayın çok sıkıntılı bir olay olduğunu, hiç kimsenin böyle bir olay yaşamak istemediğini, olay ortaya çıkmadan binlerce turisti getiren acentenin de suçlanmaması gerektiğini belirtti.

Rehberler Odası

Antalya Rehberler Odasından yapılan yazılı açıklamada da, benzer olayların çok sık tekrarlanmasının, gerekli tedbirlerin ve uyarıların dikkate alınmadığının göstergesi olduğu kaydedildi. Bu elim kazada ülkemize tatile gelen birçok turistle birlikte rehber Mustafa Günel'in de hayatını kaybettiği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi: ''Kazanın olası gerekçeleri arasında, sabahın çok erken saatlerinde turistlerin otellerinden toplanmaya başlanması, çok uzun etaplı turun (Alanya-Pamukkale gibi) aynı güne sığdırılması, çoğunlukla uykusuz ve yorgun araç sürücülerinin bu turlarda görevlendirilmesi, kültür, eğlence, keyif amacıyla düzenlenen bu turların eziyete dönüşmesidir. Benzer kazaların bir daha yaşanmaması, insanların gözyaşı dökmemesi için Antalya Rehberler Odası olarak ilgili acentelere uzun etaplı, tek günlük turlara alternatif seçenekler hep sunulmuştur. Taşımacı firmaların da, çalışanlarının yeterince dinlenmiş olarak görevlerini yapmalarını sağlamaları bir zorunluluktur.
Kazada kaybettiklerimize, başta rehberimiz Mustafa Günel olmak üzere tanrıdan rahmet, tedavi görmekte olan yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu tür üzücü kazaların bir daha yaşanmaması için yetkililerin gerekli tedbirleri almalarını, rehber arkadaşlarımızın da yorgun şoförle tura çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Tüm turizm camiasının başı sağolsun.''

 

Kazada hayatını kaybeden 16 kişiden 15'inin kimlikleri belirlendi

Antalya'da düzenlenen Pamukkale turuna giderken tur otobüsün Aksu Çayı'na devrilmesi sonucu hayatını kaybeden 16 kişiden 15'inin kimlikleri kesin olmamakla birlikte belirlendi.
Antalya Adli Tıp Kurumu ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesi morgunda Cumhuriyet Savcısının gözetiminde kimlik tespiti yapıldı. Devrilen otobüste eşyaların ve pasaportların karışması nedeniyle kimlik tespitinde güçlükler yaşandı. Kimlik tespitinde, tur şirketi ve turistlerin konakladıkları otellerin görevlileri, ''Her şey dahil'' sistemi uygulanan otellerde, tatilcilerin bileklerine takılan renkli şeritlerden yararlandılar. Tur şirketi ve otel görevlileri, cesetlerin bilekliklerinde bulunan ve oda numaralarının yazılı olduğu renkli bilekliklerden yola çıkarak, Adli Tıp Kurumu ve Savcılık yetkililerine kimlik tespitinde yardımcı oldular.

Buna göre, kazada hayatını kaybeden 16 kişiden 15'inin kimliği kesin olmamakla birlikte şöyle: Ekaterina Shkulıa, Anna Berezoukaya, Elena Korobova, Alexander Korobova, Sevetlana Potopova, Alexander Potapov, Mariya Martynova, Ekaterina İlina, Sevetlana Shamshurina, Marat Gazizov, Mariya Ashıkhmına, Tatıana Salihova, Anatoly Salikhov, rehber Mustafa Günel ve otobüs şoförü Hikmet Yılmaz. Yetkililer, listede yer alan Tatiana Zubenko, Anna Yankovich ve Semen Tregubov'ten birinin ölü, diğer ikisinin yaralı olduğunun anlaşıldığını, ancak ölen kişinin kimliğinin tam olarak anlaşılamadığını da ifade ettiler.
 

Kimlik eşleştirme çalışmaları

Öte yandan, Adli Tıp Kurumunda kimlik eşleştirme çalışmalarına devam edilerek, elde edilen ilk bilgilerin teyidi sağlanıyor. Kimlik eşleştirme çalışmalarının uzun süreceği ve çalışmaların yarın da devam edeceği öğrenildi. Öte yandan kazada hayatını kaybeden otobüs şoförü Hikmet Yılmaz'ın cenazesi yakınlarınca alınarak, toprağa verilmek üzere Kocaeli'ne götürüldü. Şoför Hikmet Yılmaz'ın kaza anında kalp krizi geçirdiği iddiasıyla ilgili olarak otopsi görevlilerinden alınan ilk bilgileri göre, Yılmaz'ın kalp krizi geçirdiğine yönelik bir bulguya rastlanmadığını ve ölümünün kaza sonucunda meydana geldiğinin tespit edildiği bildirildi.
 

GPS tespiti

Pegas Tur'a taşıma hizmeti veren Sergen Tur'un Operasyon Müdürü Ali Çalışkan, ''Kazanın şokunu yaşıyoruz'' dedi. Kazanın meydana geldiği yolda hatalı eğim bulunduğunu ileri süren Çalışkan, yolun aniden daralması nedeniyle araçların aşırı hızda olmasının mümkün olmadığını savundu. Tüm tur araçlarında GPS ile izleme sistemi olduğunu ifade eden Çalışkan, kendilerinin yaptığı GPS tespitine göre aracın kaza anından önce saatte 60-65 kilometre hız yaptığını iddia etti.

Çalışkan, ''Yolda eğim hatası var. Biz de bunu gördük. Karayolu yetkililerine de bu gözlemimizi ilettik. Hikmet Yılmaz, uzun yıllardır şoförlük yapıyordu ve çok tecrübeliydi. 4-5 gün kadar önce de kendi otobüsüyle turizm taşımacılığına başladı. Kısa süre sonra da kaza oldu. O da hayatını kaybetti, çok üzgünüz'' dedi.
 

'Kazanın nedeni ilgililer tarafından araştırılmalı'

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak yaptığı yazılı açıklamada, elim trafik kazasının üzüntüsü içinde olduklarını kaydederek, bu tür kazaların ilk akla getirdiği konunun, ihmal nedeniyle insan kaynaklı bir kusurun olup olmadığı olduğuna işaret etti. Budak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ''Her zaman dile getirdiğimiz bir husus, turizmin ilimizde yaşayan herkesi içine alan ve ilgilendiren bileşke olduğu ve herkesin bunun sorumluluğunu hissetmesi gerektiğidir. Bir tek kişinin kusuru bütün bir ili, yüz binlerce insanı olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle Antalya gibi artık dünya turizminde önemli bir yeri olan ilimizde en yukarıdan en aşağıya kadar hiçbir görevlinin veya sorumlunun görev ihmaline tolerans gösteremeyiz. Bütün kurumlarımız personel eğitimi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, iş risklerinin minimuma indirilmesi gibi konularda gerekli çalışmayı yapmak, iş organizasyonunu bilimsel yöntemlerle iyileştirmek zorundadır. Birçok sektörümüzde fiyat-maliyet makasının daralması nedeniyle ortaya çıkan maliyet baskısının hizmet kalitesinden ödün vermeden bilimsel verimlilik yöntemleriyle aşılması konusunda herkesin gerekli titizliği göstermesi gerektiğine inanıyoruz. Bu tür olaylarda olayı abartarak 10 milyonu aşan sayıda turist ağırlayan Antalya turizminin kalitesini ve başarısını gölgelemek kadar, olayı küçümsemek ve geçiştirmek de bir hata olur. Bu nedenle bu elim kazanın nedeni bütün ilgililer tarafından araştırılmalı ve gerekli dersler çıkarılmalıdır. Bu duygularla kazada ölen ve yaralanan konuklarımızın acılarını paylaşıyoruz.''

 

Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama

Sağlık Bakanlığı, Antalya'da tur otobüsünün devrildiği kazayla ilgili olarak, olay yerine hemen acil yardım ekiplerinin gönderildiğini bildirdi. Bakanlık tarafından, bu sabah saat 04.45'te Antalya Serik Karayolu 20. kilometre Boztepe mevkiinde meydana gelen otobüs kazasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nca olay yerine derhal acil yardım ekiplerinin sevk edildiği belirtildi.

Bu kapsamda 9 adet 112 ambulansı, 7 adet özel ambulans, itfaiye kurtarma ve sivil savunma ekiplerinin kaza mahalline ulaştırıldığı ifade edilen açıklamada, ''Olay yerine ilk ambulans 05.10'da ulaşmıştır. Bölgedeki tüm resmi ve özel hastaneler durumdan haberdar edilmiştir. Hava ambulansı hazır bekletilmiştir. Kazada yaralananlar bölgedeki hastanelere nakledilerek gerekli tedavilerine başlanmıştır. İlgili bütün birimlerimiz süreci yakından takip etmektedir'' denildi.

 

Bakan Günay, yaralıları ziyaret etti

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, trafik kazasında yaralanan Rus turistlerden bazılarının yattığı Özel Anadolu Hastanesi'nde tedavileri süren yaralıları ziyaret etti. Hastanede yetkililerden yaralılar hakkında bilgi alan Bakan Günay'a, Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Mircalol Husanov da eşlik etti. Günay, hastane çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanelerde 26 yaralı olduğunu kaydetti. Özel Anadolu Hastanesi'nde bu yaralılardan 10'unun bulunduğuna dikkati çeken Günay, yaralılardan birinin çocuk olduğunu, 5'inin de yoğun bakımda tutulduğunu bildirdi.

Yaralıların kontrol altında tutulduklarını belirten Günay, yaralıların kendilerine zamanında müdahale yapıldığını, her türlü ilginin gösterildiğini söylediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:
''Hepimizin son derece üzüldüğü bir büyük talihsizlik oldu. Antalya'da uzun zamandan bu yana bu tür olaylarla karşılaşmamıştık ama ne yazık ki bu sabah erken saatlerde yolan çıkan otobüs böyle bir elim kazaya sebep oldu. Sürücünün bir sağlık sorunu geçirmiş olabileceğinden bahsediyorlar. Bütün bunları söylemek için henüz erken. Yalnız şu kadarını söylemek isterim, hem Rusya hem Türkiye tam bir dayanışma içinde olayla ilgili her türlü önlemi almaya, bundan sonra tedavi altında olanların sağlıkla ülkelerine kavuşmasını sağlamaya beraberce gayret gösteriyoruz.''

'Bir ihmal varsa'

Bakan Ertuğrul Günay, bir gazetecinin şoförün uyuduğuna ilişkin iddiaları hatırlatması üzerine, ''Bunları bilmek için henüz erken'' diye konuştu. Bu tür iddiaları tıp biliminin kanıtlayabileceğini belirten Günay, şöyle devam etti: ''Daha önceden vuku bulmuş bir kriz olayı mı var, yoksa başka bir olay mı var, bunu bilim söyleyecek, zamana ihtiyacımız var. Ama şunu söylemek istiyorum, bundan önce de bizim uyarılarımız vardı. Gerek şoförlerin, gerek rehberlerin, gerek bütün çalışanların aşırı yorgunluğa sebep olacak bir mesaiden sakınmaları. Hem belli bir yaşın altında olmayan araçların kullanılması hem de personelin çalışma sürelerine dikkat edilmesi konularında uyarılarımız vardı. Eğer bir ihmal varsa, arkadaşlarımız elbette yaptırıma uğrayacaklardır. Ama bunları söylemek için, sorumlu ortaya koymak için henüz erken.''

Ertuğrul Günay, bir gazetecinin Antalya Rehberler Odası'nın günübirlik turlara ilişkin eleştirilerini hatırlatması üzerine de rehberlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi konusunda uzun süredir gayretleri olduğunu belirtti. Önerileri yönerge ve yönetmelik çerçevesinde değerlendirmeye çalıştıklarını anlatan Günay, ''Hatta bir yasa hazırlığımız var, rehberlerin çalışma koşullarını iyileştirecek olan. Ama sadece rehberlerle değil, turistlerle ve diğer öteki turizm çalışanlarıyla ilgili belki herkesin biraz daha dikkat etmesi gerekir'' dedi. Kazanın meydana geldiği yerde teknik sorun olmadığını da anlatan Günay, ''Demek ki, insani sorun var. Nedir? Sağlıktan mı yoksa yorgunluktan mı kaynaklanıyor? İzin verin ona bilimsel raporlar ortaya çıktıktan sonra hüküm verelim'' diye konuştu.

Günay, yaralılar arasındaki hamile turistin durumunun iyi olduğunu, bebeğin de sağlık sorunu olmadığını bildirdi. Bakan Günay, bir gazetecinin, ''Sabotaj ihtimali olup olmadığı'' yönündeki sorusunu üzerine de bütün ihtimallerin üzerinde durulacağını, ancak şu ana kadar bu yönde ciddiye alınacak bir iddia olmadığını kaydetti. Günay, cenazelerin kimlik tespitlerinin tamamlanmasının ardından ülkelerine gönderileceğini, bu konuda Rusya ve Türkiye'nin ortak hareket ettiklerini kaydetti.

'Allah nazardan saklasın diyordum ama...'

Bakan Günay, bir gazetecinin kazanın meydana geldiği yolda bazı teknik sorunlar olduğuna ilişkin sözleri üzerine ise bu iddialara ilişkin tespitler ortaya çıkmadan kanaat açıklayamayacağını söyledi. Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bu yıl Allah nazardan saklasın diyordum ama galiba biraz daha fazla dua etmek gerekiyor. Antalya'da bu yıl mayıs ayı için yüzde 30'lar düzeyinde bir artış vardı. Bu olay hepimizi derinden üzdü, sarstı. Biz bir tek misafirimizin burada değil ölmesini, burnunun kanamasını katiyen istemeyiz. Rusya ve Türkiye vizeleri kaldırdıktan sonra neredeyse ortak bir toprak haline, iki kardeş toplum haline gelmeye başlamıştı. Bu elbette Rus halkını yaraladığı kadar bizi de yaraladı. Tekrar etmemesini bütün kalbimle diliyorum. Dilemekle kalmayacağız, bu konuda bir ihmal, tedbir eksikliği varsa hepsinin de mutlaka giderilmesi konusunda önlemlerimizi artıracağız.''

Başkonsolos Husanov

Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Mircalol Husanov da talihsiz bir olay yaşandığını ve kayıplar olduğunu kaydetti. Kendilerine ulaşan bilgiye göre 13 Rus vatandaşının hayatını kaybettiğini belirten Husanov, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunduğunu söyledi. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'na, Olağanüstü Durumlar Bakanlığı'na gereken talimatlar verildiğini anlatan Husanov, ''Olayla ilgili yetkili tüm makamların gerekeni yapacağından eminiz. Sayın Bakanımız bu konuda doyurucu açıklamalarda bulunmuştur. Bunun yanı sıra Rusya tarafı olarak hem tıp anlamında, hem olayın araştırılması anlamında yapacağımız bir şey varsa iş birliğine hazırız'' dedi.

Bakan Ertuğrul Günay, daha sonra Özel Yaşam Hastanesi ve Medical Park Antalya Hastanesini de ziyaret etti. Bakan Günay'ın yaralılardan kazanın oluş şeklinde ilişkin de bilgi aldığı öğrenildi. Bakan Günay, kazanın meydana geldiği bölgede de incelemelerde bulundu.
 

TÜRSAB Antalya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kaya

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ayhan Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turist transferinde yoğun bir dönem yaşandığını, bu nedenle özellikle hem transfer, hem tur yapan acentelerin sıkı bir tempoda çalıştıklarını belirterek, transferden gelen şoför ve araçların turlara da gönderildiğini, bu nedenle de şoförlerin yorgun düştüğünü söyledi. Şoförlüğün ve taşımacılığın hata götürecek bir iş olmadığının altını çizen Kaya, ''Kaza, dünyanın her tarafında olabilecek bir şey ama bizlerin ve firmaların hatasının olmaması gerekiyor. Burada ihmal var, yani yok değil. Çok basit bir şey değil. İnsanların buraya tatile gelip de bu duruma düşmesi acı bir şey. Bu durum turizmi az da olsa olumsuz etkileyecektir. Olayın insani boyutunu da düşünmemiz gerekiyor'' diye konuştu.

 

Bakırköy'de kaza: 1 ölü

Öte yandan; İstanbul Bakırköy'de meydana gelen trafik kazasında minibüse çarpan bir motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti.

Kartaltepe Mahallesi Yeni Cadde üzerinde seyir halinde olan Zekeriya Alper Yücedağ'ın kullandığı 34 FJC 99 plakalı motosiklet, Terraki Caddesi kesişiminden gelen 34 TM 9266 plakalı minibüse yandan çarptı.

Kazada ağır yaralanan Yücedağ, olay yerine gelen ambulanstaki sağlık görevlilerinin yaptığı tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Yücedağ'ın cesedi, yapılan incelemenin ardından Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatan polis ekipleri, minibüs sürücünün ifadesine başvurdu.

 

Gaziantep'te kaza: 26 yaralı

Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) otoyolu Gaziantep Narlı Kavşağı 40. kilometrede, Abdulbaki Yeşilyurt (52) yönetimindeki 34 LSS 30 plakalı yolcu otobüsü, Ecevit Ulucay yönetimindeki 73 SV 256 plakalı çimento yüklü tırla çarpıştı.

Kazada, otobüste bulunan ve aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 26 yolcu çeşitli yerlerinden yaralandı.

Kahramanmaraş ve Gaziantep'ten kaza yerine gelen çok sayıda 112 Acil Servis ekipleri, yaralıları Gaziantep ve Kahramanmaraş'taki çeşitli hastanelere kaldırdı. Kazadan sonra yaklaşık 1,5 saat süreyle trafiğe kapanan otoyol, trafik ve karayolları ekiplerinin çalışmaları sonucunda kısmen trafiğe açıldı.

Öte yandan; itfaiye ve sivil savunma ekipleri, yolun tamamen trafiğe açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Kaza yapan otobüsün yolcularının, Mersin'den Siirt'e gitmek üzere yola çıktıkları öğrenildi.
Yetkililer, kazayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü bildirdiler.

 

Çanakkale'de trafik kazaları: 3 yaralı

Çanakkale'nin Eceabat ve Gökçeada ilçelerindeki trafik kazalarında 3 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Ahmet Turp'un (57) kullandığı 17 FA 614 plakalı motosiklet, Kemalpaşa Mahallesi'nde Turgut Özal ve Cumhuriyet Caddelerinin kesiştiği noktada devrildi. Kazada ağır yaralanan Turp, Eceabat Sağlık Ocağı'ndaki ilk müdahalenin ardından Çanakkale Devlet Hastanesine sevk edildi. Gökçeada'da, A.K (14) idaresindeki plakası belirtilmeyen motosiklet, Çınarlı Mahallesi Yazıcılar Sokakta devrildi. Kazada yaralanan sürücü ve kardeşi D.K (8), Gökçeada Devlet Hastanesinde tedavi edildi.