Turizm Ansiklopedisi: Telif geliri LÖSEV'in

Yaşar Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan İçöz’ün editörleri arasında yer aldığı akademisyenler, sektör profesyonelleri ve uzmanlardan oluşan toplam 380 yazarın 2 yıllık çalışmayla hazırladığı Turizm Ansiklopedisi yayımlandı. Kitabın editörleri ve yazarları, satıştan herhangi bir gelir talep etmeyerek telif hakkı ödemelerinin tamamını Lösemili Çocuklar Vakfı’na (LÖSEV) bağışladı.

30 Mayıs 2019 Perşembe, 21:25
Abone Ol google-news

Editörlüklerini Yaşar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm Rehberliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Orhan İçöz ve ABD Massachussets Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Uysal’ın yaptığı, “Turizm Ansiklopedisi – Türkiye: Turizmin ve Ağırlama Endüstrisinin Temel Kavramları” kitabı yayımlandı.

Prof. Dr. Orhan İçöz, işlemler, yerler, kişiler, ülkeler gibi yaklaşık 1700 adet ansiklopedi maddesinin yazımını, akademisyenler, sektör profesyonelleri ve uzmanlardan oluşan 380 yazarın üstlendiğini belirtti. 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olan kitapla ilgili bilgi veren Prof. Dr. İçöz, “Turizm, Türkiye ekonomisi için çok önemli bir endüstri. Yılda 40 milyon yabancı ziyaretçi ağırlayan ülkemiz, bu ziyaretçilerden elde ettiği 25 milyar dolar gelir ile ekonomiye önemli bir katkı sağlamakta. Ülkemiz ziyaretçi sayıları bakımdan da dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer alıyor. Böylesine büyük ve önemli bir faaliyet ve akademik çalışma alanının kendi içinde kullanmış olduğu yüzlerce kavram var. Sektörde görev yapanların, profesyonellerin, turizm eğitimi alan öğrencilerin ve akademisyenlerin bu sektörün kavramlarını geniş bir şekilde kapsayan temel bir başvuru eserine ihtiyacı göz önünde bulundurularak bu çalışmaya başlandı” dedi.

ALANINDA İLK

İçöz, Türkiye’de turizm konusunda bugüne kadar herhangi bir ansiklopedi çalışmasının yapılmamış olması ve bünyesinde 380 yazar olması nedeniyle de bu kitabın kendi alanında bir ilk olma özelliğine sahip olduğunu ifade etti.