Turizm bölgelerinde "havai fişek ve lazer yasaklansın" talebi

Çevreciler, ormanlık alanların çok olduğu bölgelerde havai fişek atılmasının ve yansıtılan lazerlerle gösteri yapılmasının engellenmesini istiyor.

09 Ekim 2013 Çarşamba, 12:20
Abone Ol google-news

Marmaris gibi turizm beldelerinde son dönemlerde düğün, nişan, sünnet ve benzeri törenlerde atılan havai fişeklerin orman yangınlarına yol açması çevrecilerin tepkisini çekti. Çevrecilerin bir başka karşı oldukları konu ise bar, disko, restoran gibi işletmelerden reklam ve gösteri amacıyla tepelerdeki ormanlık alanlara yansıtılan projektörler ile lazer ışıkları oldu.

Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan, Marmaris'te havai fişekten kaynaklanan orman yangınları çıktığını, bu yangınlarda çok sayıda ağacın yandığını söyledi.

Havai fişeklerin yasaklanması için Muğla Valiliğine başvurduklarını, bir sonuç alamazlarsa ilgili bakanlıklara yazı göndereceklerini belirten Ersan, "Marmaris gibi yüz ölçümünün büyük kısmı ormanlarla çevrili ve çok sayıda endemik bitki çeşidinin bulunduğu milli park alanlarında çok dikkatli olunması gerekiyor. Bayramlarda, düğünlerde, sünnetlerde havai fişek atılmasına kesinlikle izin verilmemeli. Resmi bayramlarda atılması gerekiyorsa ormandan uzakta, deniz üzerinde kurulacak platformlardan havai fişekler atılsın" dedi.

"Lazer gösterileri canlılara zarar veriyor" iddiası

Disko gibi eğlence yerlerinden işletmelerin reklamını yapmak ve turistlerin dikkatini çekmek için ilçenin yüksek yerlerine lazerlerle yazılar yansıtıldığına işaret eden Ersan, bu durumun ormanlık alanda yaşayan canlı türlerine zarar verdiğini iddia etti.

İstanbul Üniversitesindeki bu konuda uzman akademisyenlerle görüştüklerini anlatan Ersan, bilim insanlarının özellikle arıların bu ışıklardan olumsuz yönde etkilediği yönünde görüş açıkladıklarını vurguladı.

Daha önce çevreciler olarak yaptıkları girişimler sonucunda Marmaris'te lazerin yasaklandığını ifade eden Ersan, buna rağmen son 2 yıldır bu ışıkların bazı işletmeler tarafından kullanılmaya devam ettiğini ileri sürdü.

Marmaris Kaymakamlığına konuyla ilgili başvurduklarını dile getiren Ersan, şöyle devam etti:

"Kaymakamlıktan bize gelen cevapta, 'Marmaris Belediye Meclisinin 7 Mayıs 2012 tarihli kararıyla restoran ve bar gibi işletmelerin dış çevreye yönelik her türlü lazerli ve projektörlü gösteri ile reklam yapılmasının yasaklandığı, karara uymayanlar hakkında idari para cezası verileceği' bildirildi ancak bu karara rağmen Marmaris'te sezon boyunca projektörlerin ve lazerlerin kullanılmasına engel olunamadığını gördük."

Lazerin keyfi bir olay olduğuna değinen Ersan, doğanın korunması için bu ışıkları kesinlikle görmek istemediklerini söyledi.

Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri de ilçede bilinçsiz havai fişek kullanımı dolayısıyla orman yangınları çıktığını kaydederek, geçen ay Armutalan beldesinde 1 hektar ormanlık alanın yok olduğu yangının havai fişekten çıktığının tespit edildiğini bildirdi.