Türk bilim insanlarına çağrı...

Türkiye’de yaşam bilimlerine ve sağlığa katma değer sağlayacak fikirleri saptamak ve ekonomik değere dönüştürmek amacıyla hayata geçirilecek olan BIO-Scouting projesi için bilim insanlarından başvurular alınmaya başlandı.

Yayınlanma: 13.12.2019 - 12:18
Abone Ol google-news

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Biyostatistik ve Tıp Bilişimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Sezerman danışmanlığında yürütülen proje kapsamında başvurular 17 Ocak 2020 tarihine kadar devam edecek.

BIO-Scouting projesi, Türkiye’de yaşam bilimlerine ve sağlığa katma değer sağlayacak fikirleri saptamak ve ekonomik değere dönüştürmek amacıyla hayata geçiriliyor. Proje ile Türkiye’nin Ar-Ge ayak izi güçlenecek ve Türkiye’de geliştirilen yüksek katma değerli akademik projeler ekonomik değere dönüştürülmek üzere değerlendirilecek.

63 PROJE BAŞVURDU 

Proje kapsamında yapılan açıklamada şu ifadeleer yer verildi: 

Türk bilim dünyasında potansiyel büyük, bu potansiyeli ortaya çıkarmak istiyoruz. Proje kapsamında çağrıda bulundukları üniversiteler ve teknoparklardan şu ana kadar toplamda 63 projenin başvurduğunu dile getiren Prof. Dr. Uğur Sezerman; “Ülkemizde geliştirilen projeleri dünya çapında birer biyoteknoloji ürününe dönüştürmeyi hedeflediğimiz projede geldiğimiz aşama heyecan verici. Çağrımız sonrasında şu ana kadar üniversitelerden 36, Teknopark şirketlerinden ise 27 proje ulaştı ve şu ana kadar 12 projenin ekibiyle birebir görüşmeler yaptık. Bu aşamada bile ekip olarak bizi oldukça heyecanlandıran ve etkilendiğimiz projeler var. Proje ile Türk bilim camiasının global platformda hak ettiği saygınlığının artırmasına katkı sağlarken sağlık alanında küresel oyuncuların dikkatini Türkiye'ye çekmeyi hedefliyoruz.”Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler