Türkiye güne 5 şehit haberiyle uyandı

Türkiye güne şehit haberleriyle başladı... Hakkari ve Tunceli'de yaşanan çatışmalarda 5 er şehit oldu, 7 asker de yaralandı.

01 Mayıs 2010 Cumartesi, 05:35
Abone Ol google-news

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamalarda Hakkari Çukurca'nın dağlık arazi kesiminde meydana gelen bir patlama sonucu 1 erin şehit olduğu; Tunceli'nin Nazimiye ilçesi Sarıyayla Jandarma Karakolu'na da teröristlerce düzenlenen saldırıda 4 askerin şehit olduğu, 7 askerin de yaralandığı bildirildi.

Yaralı askerler, civar hastanelerde tedavi altına alındı. Durumu ağır olan bir askerin helikopterle Elazığ Askeri Hastanesi'ne sevk edildiği bildirildi.

Öte yandan; Tunceli Sarıyayla Jandarma Karakolu'na teröristlerce düzenlenen saldırının gece yarısı başladığı ve askerlerin karşılık vermesiyle çıkan çatışmanın sabah saatlerine kadar sürdüğü belirtildi.

Saldırının ardından il merkezi ve Nazimiye ilçesindeki birliklerden çok sayıda asker, operasyon için helikopterlerle bölgeye intikal ettirildi.

 

''Vatan sağolsun"

Karakol saldırısında şehit olan Uzman Çavuş Kemal Koçyiğit'in (28) Kayseri'deki baba evinde büyük üzüntü yaşanıyor.

Acılı baba Mustafa Koçyiğit, oğlunun şehit haberini sabah aldığını belirtti. Oğlunun haziran ayında mecburi hizmetini tamamlayarak tayin olacağını ifade eden Koçyiğit, ''Haberi sabah aldık. Vatan sağolsun. En son Kurban Bayramı'nda görüşmüş, geçen haftalarda da konuşmuştuk. Az bir süresi kalmıştı, tayini çıkacaktı. Yattığı yer cennet olsun'' diye konuştu.

Geçen yıl Lale Koçyiğit ile evlendiği belirtilen şehit Uzman Çavuş Kemal Koçyiğit'in yaklaşık 5 yıldır görev yaptığı öğrenildi.

 

Başbakan Erdoğan ve TBMM Başkanı Şahin'den kınama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tunceli'de jandarma karakoluna yapılan saldırıda dört askerin şehit olmasından ve yedi askerin yaralanmasından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, ''Millet olarak acımız ne kadar büyük olsa da bu tür hain saldırılar, bölücü teröre karşı verdiğimiz mücadelede azim ve kararlılığımızı daha da artıracaktır'' dedi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Tunceli'nin Nazimiye İlçesi'ndeki Sarıyayla Jandarma Karakolu'na düzenlenen terörist saldırıyı nefretle kınadığını bildirdi.