‘Türkiye sinemasında herkesin ağzı fermuarlı’

16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali başlıyor.

28 Şubat 2018 Çarşamba, 19:16
Abone Ol google-news

Kadınlarla kadınlar için sinema yapmak üzere kurulan Filmmor Kadın Kooperatifi, bu yıl 16. kez düzenleyeceği Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin programı önceki gün Fransız Kültür Merkezi’nde açıklandı. Filmmor Koordinatörü Melek Özman ile Festival Program Koordinatörü Alin Taşçıyan, 10 Mart’ta başlayacak festivalin ayrıntılarını anlattı. Festival programıyla ilgili bilgi veren Alin Taşçıyan da, “Feminizm, aynı zamanda bütün ataerkille mücadele demek. Türkiye’den, dünyadan film endüstrisinden kadınları bir araya getirip ‘neler oluyor’u biraz deşmeye, anlamaya çalışacağız. Biz bunu sadece #metoo, #TimesUp kampanyaları çerçevesinde düşünmüyoruz, daha global ölçüde düşünüyoruz. Her şey Batı’dan ibaret değil, Doğu ve Güney de var. Türkiye’de derseniz, hâlâ herkesin ağzı fermuarlı. Sinema sektöründe neler olup bittiğini sağlıklı ve vicdanlı bir şekilde anlamaya çalışacağız” dedi.

Yerli film sayısında düşüş

Kadınların yüzyıllardır kaskatı sessizlikler içinde konuşmanın bir yolunu bulduğunu söyleyen Melek Özman, bu yıl kadın sinemacıların üretimlerinde gözle görülür bir düşüş olduğuna dikkat çekerek, “Filmmor 16 yıl önce başladığında Türkiye’den az film olurdu. Beşinci yıldan sonra programın üçte biri yerli yapım olmaya başlamıştı. Bu yıl özellikle belirgin bir düşüş var. Birçok kadın sinemacının yurt dışında olması, üretemiyor olmaları, projelerin rafa kalkması, paranın azalması bu durumu etkiledi. Kaynaklar azalınca daha büyük pay erkeklerin olur. ‘Erkekler kadınların olduğu alanları işgal ediyorsunuz’ demek lazım. Hani kadınlar Meclis için söylerdi ya ‘O koltukların yarısı bizim ve siz onları işgal ediyorsunuz’ diye. Sinemada da öyle bir şey var. Kadınların, bu dönemde iki katı zorluk yaşadığını ve üretimde bir gerileme olduğunu görebiliyoruz. Türkiye sinema sektörü, kadınların kolay var olabildiği bir sektör değil. Bunun altını çizmek önemli” diye konuştu.

8 ilde 48 film

Festival kapsamında, 48 film; İstanbul, Trabzon, İzmir, Antalya, Bodrum, Mersin, Adana, Diyarbakır’daki izleyiciyle 10 Mart-10 Mayıs tarihleri arasında buluşacak. Festivalde, kadın sinemasındaki yaratıcılığın çeşitliliğini inceleyen, Suudi Arabistan’dan İran’a dayanışmayla örülen komşuluk ilişkilerini kadınların gözünden sunan, dünyanın dört bir yanındaki kadınların var olma ve var etme mücadelesine odaklanan atölyeler, paneller, forumlar ve söyleşiler düzenlenecek.

Neleri izleyeceğiz?

Filmmor’un bu yılki bir hayli güçlü programında özellikle belgesel ve politik ağırlıklı yapımlar öne çıkıyor. Bunlar arasında “Mekanlar, Yüzler” (JR, Agnes Varda), “Sessizliği Bozmak” (Nadya Ali), “Yaz Sıcağında Teori” (Irene von Alberti), “Savaş Şovu” (Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon), “Geek Kızlar” (Gina Hara), “Silvana: Uyandığında Beni de Uyandır” (Mika Gustafson, Olivia Kastebring, Christina Tsiobanelis) ilk bakışta dikkat çeken filmler.