Türkiye'de kozmetik sektörüne talep yüzde 6 arttı.

Dünyanın ilk ve en büyük kozmetik fuarı olan Cosmoprof Worldwide Bologna’nın 50. yılı vesilesiyle, İstanbul’da tanıtımı yapıldı. Moderatörlüğünü Ayşenur Yazıcı’nın yaptığı toplantıda, Türkiye’de 2014-2016 yılları arasında kozmetik sektörüne olan talebin yüzde 6 artmasıyla sektörün büyüme potansiyeli olduğunun altı çizildi.

14 Aralık 2016 Çarşamba, 13:36
Abone Ol google-news

Dünyada şirketler, profesyoneller ve distribütörler için kozmetik sanayiinin son trendlerinin paylaşıldığı en kapsamlı fuar olan Cosmoprof Worldwide Bologna’nın 50. yılına özel, Türkiye’de tanıtım toplantısı yapıldı. İstanbul toplantısı, İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) İstanbul Ofisi ev sahipliğinde, İtalya Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo katılımıyla gerçekleşti. Toplantıya sektörün Aksu Vital, Bebak, Clarins, Cyrene, Esteworld, Gülşah Kozmetik, Hunce, Rossman gibi önemli firmalarının temsilcileri de katıldı.

Moderatörlüğünü Ayşenur Yazıcı’nın yaptığı toplantıda konuşmacılar arasında, Cosmoprof Fuarı Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Mattia Miglio, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz yer aldı.

Kişi Başı Kozmetik Tüketimi 18 Euro

Türkiye’nin İtalyan üreticiler için önemli bir pazar olduğunu belirten İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) İstanbul Direktörü Aniello Musella, “Yalnızca 2015 senesinde, kozmetik alanında İtalya’dan 51 milyon dolarlık ithalat yapıldı. 2014-2016 yılları arasında kozmetik sektörüne talep yüzde 6 oranında arttı. Kişi başı kozmetik tüketim oranlarına baktığımızda, Türkiye’de kişi başı tüketim 18 Euro iken Avrupa'da bu rakam 145 Euro olarak görülüyor. Bu rakamlar bize sektörün büyüme potansiyelinin gücünü gösteriyor.”

Devletten 45 Bin Dolara Kadar Teşvik

Kozmetik sektörünün Türkiye için büyük önem arz ettiğini ifade eden İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Geçtiğimiz yıl 1.1 milyar dolar gerçekleşen kozmetik ihracatı var. Sektörümüz ambalaj sektörünün de gelişmesi ile birlikte önemli bir ivme kat etti. 10 yıldır düzenli olarak katıldığımız Cosmoprof Fuarı’nın Türk şirketler için iyi bir fırsat olduğu kanaatindeyiz. Üstelik devletin Cosmoprof Fuarı’na vermiş olduğu bir teşvik de var. 3 sene üst üste verilebilen bu teşvik sayesinde firmalar, katıldıkları fuar alanının kira masrafının Yüzde50’sinin 45 bin dolara kadar olan kısmını devletten alabiliyorlar.” dedi.

50. Yıla Özel Faaliyetler

Fuarın 50. yılına özel olarak, bir daha tekrarlanması mümkün olmayan etkinlikler yapılacağını dile getiren Cosmoprof Fuarı Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Mattia Miglio, “50. yıla özel olarak bu sene 4.0 sanayiinin yeni trendlerini takip ediyor olacağız. 19. Pavyon’da ziyaretçilere ve katılımcılara özel COSMOPRIME alanı kuruldu. Bu alanda tedarik zincirine yönelik bölümler, parfüm reyonları, organik ürün bölümleri, galeriler ve ilk defa kahverengi ve siyah ürünler yer alacak. Ayrıca 50. yıla özel, fuarda canlı canlı parfüm üretilecek.” ifadelerini kullandı.200 Binden Fazla Ziyaretçi!

Cosmoprof Worldwide Bologna’nın 2016 yılında rekor katılıma ulaştığını belirten Mattia Miglio, “195 bin metrekare sergi alanıyla Cosmoprof Worldwide Bologna’ya 2016 yılında, 25 ülkeden toplamda 2.510 firma katıldı. Katılanların Yüzde 73’ü ise yabancı firmalar oldu. Las Vegas ve Hong Kong’da da organize edilen Cosmoprof’ta, toplamda 150 ülkeden 350.000’den fazla ziyaretçi, 6.400 adet katılımcı kaydedildi.” dedi.

Cosmoprof hakkında;

Cosmoprof Worldwide Bologna 50 yıldan beri, profesyonel güzellik sektöründe, kozmetik ve güzellik endüstrisinde sağladığı 360 derece içeriğiyle uluslararası bir platform olma özelliği taşıyor. Her sene, çok sayıda katılımcı, ziyaretçi ve alıcı için, iş geliştirmeye katkıda bulunan bir cazibe merkezi halini alıyor. Katılımcılar dünyanın dört bir yanına daha kolay ulaşma imkânının yanı sıra en karlı yatırımları yakalama fırsatı da buluyor. Cosmoprof Fuarı güzellik endüstrisinin çeşitli sektörlerine odaklanacak. Bunlar arasında; parfüm ve kozmetik, doğal ve organik ürünler, ambalaj, makine, ham madde, güzellik ve spa, saç ve tırnak, estetik ürünleri yer alıyor. Cosmoprof Worldwide Bologna kapsamında, kozmetik sektörü açısından İstanbul gibi kilit pazarlarda tanıtım toplantıları yaparak, Cosmoprof ağının uluslararası liderliğini pekiştirmek ve kilit sektör firmaları ile ithalatçılar arasında işbirliğini arttırmak hedefleniyor.İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) Hakkında:

ICE-İtalyan Dıs¸ Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA), bagˆlı oldugˆu İtalyan Ekonomik Gelişme Bakanlığı’nın prensipleri dahilinde İtalyan firmalarının u¨ru¨n ve faaliyetlerinin uluslararası platformda gelis¸tirmeyi sagˆlamaktadır. ITA, I·talyan ve yabancı firmalara bilgi, destek ve o¨neri konusunda yardımcı olmaktadır. Roma Merkezi yanı sıra ITA du¨nya genelinde, I·talya Bu¨yu¨kelc¸iliklerine ve Bas¸konsolosluklarına bagˆlı genis¸ bir agˆda faaliyetlerini su¨rdu¨rmekte, yerel kurumlar ve o¨zel s¸irketler ile sıkı is¸birligˆinde bulunmaktadır.

Sagˆladıgˆı c¸es¸itli hizmetlerle I·talyan ve yabancı firmalara yatırım, ticaret ve ortaklık faaliyetlerinde yardımcı olmaktadır.