Türkiye'nin ilk AVM'si yıkılıyor

Dönemin başbakanı merhum Turgut Özal tarafından 1988’de açılan Türkiye’nin ilk alış veriş merkezi (AVM) Galleria yıkılıyor. Emektar AVM, aynı bölgede Dati Holding tarafından kurulması planlanan yeni proje kapsamında tarih olacak.

16 Ağustos 2015 Pazar, 16:34
Abone Ol google-news

Galleria’nın olduğu nokta ile arkasında yapılan deniz dolgu çalışmaları sonucu elde edilen alana otel, rezidans ve ofis gibi binalarının kurulması planlanıyor. 500 bin metre karelik alanın üzerinde kurulacak yeni projenin yüzde 40’ı yeşil alan olacak. Üç etaptan oluşan ve 5 yılda tamamlaması beklenen proje yaklaşık 1 milyar 500 bin dolara mal olması bekleniyor. 10 ayrı blok halinde hayata geçirilecek yeni projenin alış veriş kısmı 2017’de faaliyete geçmesi planlanıyor.

Galleria’da henüz yıkım çalışmaları başlamazken binanın arka tarafındaki sahil kesiminde ise hummalı bir şekilde deniz dolgu çalışmaları yapılıyor. Yeni proje bu dolgu alanı ile yıkılacak Galleria’dan arta kalan kısımda yapılacak. Aralıksız çalışan iş makineleri dolgu çalışmalarını sonlandırmaya çalışıyor.

Bu arada kimi vatandaşlar ise Galleria’nın yerinde kurulacak projeye tepki gösterdi. Bu tür projelerle yeşil alanların yok edildiğini dile getiren vatandaşlardan Hakan Özdemir, “Her yere inşaat kuruluyor. Bu inşaatlar nedeniyle yeşil alanlar gidiyor. Bundan dolayı şikayetçiyiz. Yeşillik çok güzel. Her yere bloklar kuruluyor. Boş alan oldu mu hemen inşaatlar kuruluyor, bloklar dikiliyor." dedi.