Üç hafta aradan sonra yeniden açıldı

Yunanistan bankaları üç hafta kapalı kaldıktan sonra bugün yeniden açıldı.

20 Temmuz 2015 Pazartesi, 12:41
Abone Ol google-news

Yunanistan Bankalar Birliği Başkanı Luka Katseli, ekonominin ayakta kalabilmesi için halkın yeniden bankacılık sistemine güvenmesi gerektiğini söyledi.

Yunanistan'da 29 Haziran 2015 Pazartesi gününden bu yana kapalı olan bankalar bugünden itibaren yeniden açıldı. ATM’lerden günlük para çekme limiti hâlâ 60 euro iken, bir haftada birikmiş miktarı bir kerede çekebilme olanağı verildi. Hesap sahiplerinin önümüzdeki haftadan itibaren her Cuma günü 420 euro çekme imkânı olacak, ancak bu miktar çekilmediği taktirde müşteri o haftalık hakkını kaybedecek.

Yeni banka hesabı ya da yeni cari hesap açmak, var olan hesaplara yeni isim eklemek veya uzun zaman işlem görmemiş hesapları devreye sokmak şimdilik mümkün olmayacak. Yalnız maaş yatırılabilmesi için hesap açılabilecek.

Topluca çekilen paralar için çağrı

Üç hafta süren zorunlu tatilden sonra açılan 2.500 bankada problem yaşanmamasını temenni eden Yunanistan Bankalar Birliği Başkanı Luka Katseli, ekonominin ayakta kalabilmesi için halkın tekrar bankalara güvenmesi, son zamanlarda topluca çektiği paraları tekrar hesaplarına yatırması gerektiğini işaretledi.

Yurt dışında nakit çekim yok

Yunanistan sınırları içinde ya da yurt dışında kredi kartıyla nakit para çekme imkânı donduruldu. Aynı zamanda vadeli hesapların kısmen ya da tamamının bozulması durduruldu. Yurt dışında kredi veya debit kartıyla yalnız alışveriş ya da muhtemel ödemeler elektronik ortamda yapılabilecek, fakat yine de hesaplardan 60 euro limitini aşan nakit para çekme imkânı olmayacak.

Hastalar ve öğrencilere para transferi

Yurt dışındaki tedavi ücretleri için yine elektronik ortamda bir sefer için maksimum 2,000 euro ya da bu miktarın döviz karşılığı bir refakatçi için hesabına yatırılabilecek.

Yurt dışında okuyan öğrencilere kira ve yol-yemek parası için her üç ayda maksimum 5,000 euro ya da bu miktarın döviz karşılığı öğrencinin oradaki hesabına gönderilebilecek.